Що чекає на кримінальне провадження в 2018 році?

КИЇВ — 23 січня 2018 року. Комітет з кримінального та кримінально-процесуального права Асоціації правників України провів засідання, на якому експерти дискутували на тему: «Що чекає на кримінальне провадження в 2018 році?».

Експертами виступили: Євген Грушовець, адвокат, партнер Ario Law Firm, Денис Овчаров, адвокат, партнер практики безпеки бізнесу ЮФ Juscutum, Володимир Рудниченко, адвокат, радник практики кримінального права МЮФ Integrites, та модератор дискусії Євгеній Солодко, голова Комітету з кримінального та кримінально-процесуального права АПУ, адвокат, старший партнер АО «Солодко і партнери».

Обговорення розпочав Євген Грушовець із доповіддю на тему: «Нові процесуальні строки за КПК». Спікер одразу попередив, що проблеми із застосуванням нових норм будуть, оскільки вони передбачать суттєве навантаження на суд та прокуратуру. Норми щодо нових строків почнуть діяти з 15 березня 2018 року та не матимуть зворотної дії в часі і будуть застосовуватися до справ, по яким відомості про кримінальне правопорушення внесені в Єдиний реєстр досудових розслідувань після введення в дію цих змін.

Пан Грушовець детально зупинився на статтях, що передбачають нові норми, та зазначив, що встановлено 2 точки відліку строку досудового розслідування: з моменту внесення відомостей до ЄРДР та з моменту повідомлення про підозру.

Так, з моменту внесення відомостей до ЄРДР у слідчого буде від 6 до 18 місяців на розслідування будь-якої справи, а з моменту повідомлення про підозру — максимум 2 місяці. Продовжити строк досудового розслідування можна буде на термін до 12 місяців максимум. Доповідач пояснив, як обчислюватимуться строки при об’єднанні кримінальних проваджень та при виділенні провадження, а також детально описав механізм та певні нові особливості подання клопотань про продовження строків досудового розслідування.

Механізм продовження таких процесуальних строків видається Євгену Грушовцю недосконалим, тож автор доповіді припускає, що у ці норми будуть вноситися корективи.

Євгеній Солодко навів декілька цікавих кейсів із власної практики, що ілюструють неоднозначність застосування норм про обчислення процесуальних строків.

Денис Овчаров зосередив свою доповідь на питаннях нововведень у положеннях про проведення обшуків та зазначив, що, не зважаючи на нормативно закріплений допуск адвоката на обшук та відеофіксацію, загалом, процедура не зазнала суттєвих змін.

Він дав кілька порад адвокатам, як з максимально високими шансами потрапити на обшук клієнта. Так, по-перше, необхідна воля клієнта запросити адвоката на цю процесуальну дію. Про це клієнт може повідомити під час відеозапису чи зазначити у протоколі. По-друге, важлива наявність договору з клієнтом у самого адвоката (підробляти підпис клієнта Овчаров вкрай не рекомендує). По-третє, адвокату, дотримуючись правил адвокатської етики, потрібно повідомити слідчого про свою присутність, що, до слова, буває не просто.

Загалом, експерт оцінив зміни до положень про проведення обшуків як позитивні. Єдиний негативний момент — підготовка скорочених ухвал про дозвіл на проведення обшуку, у яких відсутня повноцінна мотивувальна частина. Аргумент суддів — таємниця слідства.

Про особливості процесуального статусу осіб, права або інтереси яких обмежуються під час досудового розслідування, розповів Володимир Рудниченко. Автор доповіді зазначив, що такий статус у осіб з’явився завдяки «Маски-шоу стоп» Закону.

Так, інша особа, права чи законні інтереси якої обмежуються під час досудового розслідування — особа, щодо якої (зокрема і щодо її майна) здійснюються процесуальні дії, визначені Кримінальним процесуальним кодексом.

Юрист зауважив, що у таких осіб з’явилося два блоки прав: по-перше, можливість оскаржувати дії чи бездіяльність слідчого і прокурора, які полягають у невнесенні відомостей про кримінальне правопорушення до ЄРДР після отримання заяви чи повідомлення про кримінальне правопорушення, у неповерненні тимчасово вилученого майна згідно з вимогами статті 169 КПК, а також у нездійсненні інших процесуальних дій. По-друге, оскаржувати рішення, дії чи бездіяльність слідчого або прокурора про відмову в задоволенні скарги на недотримання розумних строків слідчим, прокурором під час досудового розслідування.

Володимир Рудниченко зазначив: «У грудні 2017 року у КПК України були внесені суттєві зміни в частині порядку проведення обшуків, появи нових учасників кримінального провадження, розширення їх прав та підстав для закриття кримінальних проваджень. Наступний блок ще більш масштабних змін очікує кодекс у березні 2018 року. Цілком підтримуючи реформи, аналіз новел наштовхнув на висновки про неоднозначність деяких із них або неочевидність їх застосування на практиці. Звідси і моє бажання обговорити з колегами-адвокатами їх погляди на нові норми Закону, думки про можливість їх застосування «в житті», нові труднощі і виклики з боку правоохоронних органів. Очевидно, ці питання цікавлять не тільки мене — засідання відвідала безпрецедентна кількість адвокатів і вже є зацікавлення у регіонах».

На цьому засіданні Комітет розглянув лише невелику частину нововведень кримінального процесуального законодавства та планує продовжити подібні обговорення у майбутньому. Слідкуйте за анонсами заходів АПУ на сайті та долучайтеся до наших заходів — з нами цікаво!

Committee news

Do you have an interesting idea for an event?