Модернізація КПК. На часі — підсилення змагальності та права на захист

ХАРКІВ — 13 грудня 2017 року. Асоціація правників України втретє провела круглий стіл, на якому експерти обговорили практичні аспекти застосування та модернізації КПК України в частині принципу змагальності та права на захист.

Круглий стіл організовано в межах грантової ініціативи «Ефективне застосування та модернізація Кримінально-процесуального кодексу України у світлі принципу змагальності та права на захист», що імплементується Асоціацією правників України за фінансової підтримки Проекту Ради Європи «Подальша підтримка реформи кримінальної юстиції».

У відкритті заходу взяли участь Денис Бугай, адвокат, партнер VB PARTNERS, Президент Асоціації правників України (2013 — 2017 рр.), та Кетеван Цхомелідзе, менеджер Проекту Ради Європи «Подальша підтримка реформи кримінальної юстиції в Україні».

Денис Бугай зазначив, що за результатами обговорення буде підготовлено звіт з пропозиціями щодо вдосконалення законодавства, який буде направлено законодавцям, учасникам обговорення та розповсюджено у ЗМІ.

Далі до слова запросили спеціального гостя заходу — Джеймса Гамільтона, консультанта Ради Європи, колишнього директора Прокуратури Ірландії, колишнього президента Міжнародної асоціації прокурорів, колишнього члена Венеціанської комісії. Його доповідь стосувалася стандартів Ради Європи та кращих практик щодо права на захист і змагальності сторін. Він навів низку факторів, які виділяє ЄСПЛ в питаннях дотримання основних прав обвинуваченого та підсудного для забезпечення повноцінності змагального процесу. Серед них — доступ адвоката до підзахисного на всіх стадіях процесу, присутність захисника на допиті, якість захисника, збереження адвокатської таємниці тощо.

Микита Нуралін, адвокат VB PARTNERS, національний експерт Проекту Ради Європи «Підтримка впровадження судової реформи в Україні», та Вікторія Кицюк, суддя Солом’янського районного суду міста Києва, проаналізували останні зміни до КПК з погляду наслідків, ризиків та прогнозів.

Зокрема, доповідачі ознайомили гостей заходу із новелами КПК щодо призначення експертизи, проведення обшуків, оскарження повідомлення про підозру, строків досудового розслідування, правил звернення сторони обвинувачення з клопотанням. Згадали також норми т.зв. Закону «стоп маски-шоу», котрі визначають нові правила проведення обшуку, передбачають вилучення електронних носіїв шляхом копіювання (за деяким винятком), фіксацію розгляду клопотань слідчому судді тощо.

Далі дискусія логічно зосередилася довкола питань підсилення змагальності та «вирівняння» повноважень сторони обвинувачення і захисту. Провідні адвокати Дмитро Кухнюк, адвокат, доцент кафедри нотаріального та виконавчого процесу і адвокатури КНУ імені Тараса Шевченка, керуючий партнер АО «Мельник, Кухнюк і Партнери», та ДенисБугай презентували аудиторії свої пропозиції з удосконалення регулювання повноважень сторони захисту.

Було запропоновано уточнити термін «захисник»; розширити зміст права на захист і коло його суб’єктів та посилити наслідки його порушення; закріпити право підозрюваного та обвинуваченого захищатися будь-якими не забороненими засобами та залучати необмежену кількість захисників; визначити момент набуття статусу захисника; визначити основні права захисника в одній статті; закріпити принцип наявності у захисника того самого обсягу прав, що і у сторони обвинувачення; розширити процесуальні права захисника; закріпити процесуальну самостійність захисника; посилити гарантії адвокатської діяльності; врегулювати процесуальний статус помічника адвоката та адвоката свідка.

На часі, на думку експертів, і підсилення інституту слідчого судді на досудовому розслідуванні. Експерти дискусіїДенисБугай та ВікторіяКицюк, запропонували розширити можливості слідчого судді шляхом надання права визнавати дії чи бездіяльність слідчого та прокурора незаконними, відсторонювати слідчого на підставі окремої ухвали; розглядати скарги на відмову у наданні матеріалів для ознайомлення; розглядати скарги на бездіяльність у проведенні слідчих дій; розглядати скарги на рішення слідчого щодо вилучення документів та речей адвоката.

Детальніше низку напрямів із вдосконалення КПК проаналізували Микита Нуралін, Марина Старовойтова, заступник голови правління ГО «Всеукраїнське об’єднання адвокатів, які надають безоплатну правову допомогу», адвокат, член Ради Відділення АПУ в Харківській області, Євген Грушовець, адвокат, партнер Ario Law Firm, та Оксана Дитинко, партнер Fomin&Partners.

У поле зору адвокатів потрапили такі питання: підвищення захисту недоторканості адвокатської таємниці, залучення захисника для проведення невідкладних процесуальних дій, повідомлення про НСРД, ефективність захисту прав потерпілого, заочне кримінальне провадження.

Для підвищення захисту недоторканості адвокатської таємниці юристи запропонували вжити такі заходи: забезпечити абсолютну заборону отримання інформації щодо спілкування адвоката, помічника адвоката з клієнтом; заборонити доступ та вилучення у адвоката документів, що містять таємницю.

Про зловживання з боку слідчих у випадку необхідності проведення невідкладних слідчих дій розповіла Марина Старовойтова. Євген Грушовець поділився власним досвідом, як отримати ухвалу слідчого судді про обшук в іншої сторони справи у відповідь на клопотання адвоката потерпілого. Оксана Дитинко зосередилася на підставах, процедурі та недоліках заочного провадження. Як зазначили учасники, ця норма ефективно не працює, оскільки писалася під конкретні випадки, її необхідно корегувати або відміняти.

Так завершився наш третій захід, присвячений модернізації КПК. АПУ висловлює вдячність Проекту Ради Європи «Подальша підтримка реформи кримінальної юстиції», усім учасникам та гостям заходів, що долучилися до їх проведення. Звіт за результатами обговорення, як зазначав Денис Бугай, буде розповсюджено після завершення його підготовки. Слідкуйте за нашими новинами на сайті та сторінці у Фейсбук.

Do you have an interesting idea for an event?