5 років захисту за новими правилами. Чи на часі модернізація КПК?

ЛЬВІВ — 5 грудня 2017 року. Асоціація правників України провела круглий стіл «5 років захисту за новими правилами. Потреба в модернізації КПК України. Що на часі?», присвячений обговоренню практичних аспектів застосування та модернізації КПК України в частині принципу змагальності та права на захист.

Круглий стіл організовано в межах грантової ініціативи «Ефективне застосування та модернізація Кримінально-процесуального кодексу України у світлі принципу змагальності та права на захист», що імплементується Асоціацією правників України за фінансової підтримки Проекту Ради Європи «Подальша підтримка реформи кримінальної юстиції».

З вітальним словом до аудиторії звернулися Денис Бугай, адвокат, партнер VB PARTNERS, Президент Асоціації правників України (2013 — 2017), та Оксана Цимбрівська, радник з правових питань Проекту Ради Європи «Подальша підтримка реформи кримінальної юстиції в Україні».

Денис Бугай принагідно анонсував низку круглих столів, присвячених модернізації КПК, в інших містах та звернув увагу гостей на те, що за результатами таких обговорень буде підготовлено звіт з пропозиціями щодо вдосконалення законодавства, який буде направлено учасникам обговорення та розповсюджено у ЗМІ.

З доповіддю про стандарти Ради Європи та кращі практики щодо права на захист та змагальності сторін виступив Джеймс Гамільтон, консультант Ради Європи, колишній директор Прокуратури Ірландії, колишній президент Міжнародної асоціації прокурорів, колишній член Венеціанської комісії. Його доповідь була присвячена практиці ЄСПЛ та рекомендаціям щодо досягнення паритетності сторін захисту та обвинувачення у кримінальному процесі.

Микита Нуралін,адвокат VB PARTNERS, та Вікторія Кицюк,суддя Солом’янського районного суду міста Києва, розповіли про останні зміни до КПК, їх наслідки, ризики та прогнози. Доповідачі проаналізували новели щодо призначення експертизи, проведення обшуків, оскарження повідомлення про підозру, строків досудового розслідування, правил звернення сторони обвинувачення з клопотанням.

Про підсилення змагальності та «вирівняння» повноважень сторони обвинувачення та захисту дискутували Дмитро Кухнюк, адвокат, доцент кафедри нотаріального та виконавчого процесу і адвокатури КНУ імені Тараса Шевченка, керуючий партнер АО «Мельник, Кухнюк і Партнери», та Денис Бугай.

Темою обговорення стали запропоновані адвокатами правки до КПК для удосконалення прийнятих нещодавно норм з метою зміцнення принципу змагальності. Адвокати пропонують: визначити термін «захисник»; розширити зміст права на захист і коло його суб’єктів та посилити наслідки його порушення; закріпити право підозрюваного та обвинуваченого захищатися будь-якими не забороненими засобам та залучати необмежену кількість захисників; визначити момент набуття статусу захисника; визначити основні права захисника в одній статті; закріпити принцип наявності у захисника того самого обсягу прав, що і у сторони обвинувачення; розширити процесуальні права захисника; закріпити процесуальну самостійність захисника; посилити гарантії адвокатської діяльності; врегулювати процесуальний статус помічника адвоката та адвоката свідка.

Наступна тема, яку представили Денис Бугай та Вікторія Кицюк з погляду адвоката і судді — підсилення інституту слідчого судді на досудовому розслідуванні. На думку пана Бугая, необхідно дозволити судді визнавати дії чи бездіяльність слідчого та прокурора незаконними, відсторонювати слідчого на підставі окремої ухвали; розглядати скарги на відмову у наданні матеріалів для ознайомлення; розглядати скарги на бездіяльність у проведенні слідчих дій; розглядати скарги на рішення слідчого щодо вилучення документів та речей адвоката тощо. Суддя, загалом погоджуючись із пропозиціями адвоката, зазначила, що без достатньої кількості слідчих суддів ці зміни не матимуть належного ефекту.

Окремі напрями вдосконалення КПК окреслили у своїх доповідях Микита Нуралін, Злата Симоненко, партнер АГ «Солодко і партнери», Євген Грушовець, адвокат, партнер Ario Law Firm, та Оксана Дитинко, партнер Fomin&Partners. Провідні юристи зосередили увагу гостей на таких питаннях: підвищення захисту недоторканості адвокатської таємниці, залучення захисника для проведення невідкладних процесуальних дій, повідомлення про НСРД: як змусити «мертву» норму працювати, ефективність захисту прав потерпілого, доцільність заочного кримінального провадження.

На завершення експерти підбили підсумки обговорення та анонсували низку заходів на цю тематику в інших містах. Долучайтеся до заходів АПУ, з нами цікаво і корисно!

Do you have an interesting idea for an event?