KIЕV ARBITRATION DAYS 2017: виклики сучасності
КИЇВ — 3 листопада 2017 року. Розпочалася головна подія року у галузі арбітражного права — Міжнародна конференція «KIЕV ARBITRATION DAYS 2017: мислити глобально!», яка об’єднала найкращих фахівців України та визначних міжнародних авторитетів з питань арбітражного процесу під одним дахом.
Організатори конференції — Асоціація правників України. Програмним координатором заходу є Ірина Назарова, голова Комітету АПУ з альтернативних вирішень спорів, керуючий партнер ЮФ ENGARDE.
Цього року вже сьома конференція традиційно зібрала разом провідних експертів у сфері міжнародного вирішення спорів та арбітрів зі світовим ім’ям з метою обговорення проблем і перспектив міжнародного арбітражу.
З вітальним словом до гостей заходу звернулися Ірина Назарова, Олексій Філатов, заступник Глави Адміністрації Президента України, та Андрій Стельмащук, Президент Асоціації правників України.
Перша сесія з промовистою назвою: «Алло, це 101? — У мене тут ситуація!», присвячена арбітражу у надзвичайних ситуаціях, огляду відводів та прискореним процедурам. Обмінятися досвідом та ідеями запрошені іноземні експерти: Джеймс Кастелло, партнер King & Spalding (Франція), Александр Дж. Фессас, Генеральний секретар ICC International Court of Arbitration (Франція), та Борис Касоловський, партнер Freshfields (Німеччина).
Також спікери дискутували щодо ефективності та доцільності попередніх слухань справи та висловлювали свої думки щодо того, чи дійсно такі слухання зберігають час на кошти заявників.
Модератором сесії виступив Олександр Мартиненко, старший партнер CMS Cameron McKenna Nabarro Olswang (Україна).
Під час другої сесії спікери, серед яких Маркіян Ключковський, партнер ЄПАП Україна, Каріта Валлгрен-Ліндхольм, партнер Lindholm Wallgren Attorneys (Фінляндія), та Павло Бєлоусов, радник Aequo (Україна), запропонували надзвичайно цікаві та актуальні поради щодо надання доказів у арбітражному процесі.
Фахівці з неабияким досвідом розповіли, як допитувати свідків опонента та готувати «своїх» свідків до перехресного допиту. Маркіян Ключковський навів 11 власних правил та порад щодо практики допиту свідків та зауважив, що запорука успіху — отримання задоволення від роботи, навіть від такої, як допит. А також порадив при підготовці доперехресного допиту дуже уважно і сумлінно готуватися до імпровізації з боку опонентів.
Каріта Валлгрен-Ліндхольм презентувала доповідь про ефективну методологію поступового розкриття (та неповного розкриття) інформації. Вона звернула увагу на важливість репутації юриста, імідж людини, у якої хороша «історія надання документів», у випадках, коли дійсно є необхідність не надавати певну інформацію, а також порадила не допускати примусового вилучення документів, за можливості максимально подавати інформацію у добровільному режимі.
Про застосування принципів конфіденційності в арбітражному процесі розповів Павло Бєлоусов. На його думку, важливо укладати угоду про конфіденційність перед розглядом справи в арбітражі, щоб чітко розуміти права і обов’язки кожної зі сторін та вибирати арбітраж, у якому уважно та відповідально ставляться до питання збереження конфіденційності. Модерував сесію Скотт Весел, партнер Three Crowns (Великобританія).
Друга частина конференції розпочалася бесідами про інвестиційні договори. Нікос Лавранос, Генеральний секретар Європейської федерації інвестицій та арбітражу (EFILA) (Бельгія), представив спеціальну доповідь «Нові виклики: спори щодо інвестиційних договорів під час війни та анексії». Він проаналізував рішення інвестиційних арбітражів щодо приналежності Криму до Україні чи Росії та визнав, що питання доволі складне и дискусійне і на сьогодні єдиної позиції немає.
Начальник управління представництва інтересів держави в закордонних юрисдикційних органах Міністерства юстиції України Максим Кодунов виступив зі спеціальною презентацією про найпоширеніші помилки під час переговорів щодо двосторонніх договорів про захист інвестицій (BITs) та способів їх уникнення.
Він виділив 3 групи недоліків: адміністративні/управлінські помилки, концептуальні та змістові. Причиною їх допущення пан Кодунов назвав відсутність якісної моделі ВІТ, яка могла би бути зразком при укладенні двосторонніх інвестиційних договорів. За зразок часто беруть іноземні договори, умови яких часто не відповідають реаліям та потребам України. Крім того, міжнародне інвестиційне право постійно розвивається, у цій сфері не існує ідеальних угод, їх потрібно актуалізувати та вдосконалювати.
Також спікер назвав основні складові двосторонніх інвестиційних договорів та навів приклади положень, котрі можуть в них міститись, із зазначенням характерних недоліків.
Не оминули увагою питання альтернативного фінансування як форми управління фінансовими потоками для держав та великих корпорацій. Правники з Німеччини (Вольфганг Кюн, старший партнер Heuking Kühn Lüer Wojtek), Великобританії (Крістіан Стюрвальд, голова підрозділу оцінки справ Calunius Capital) та Австрії (Леон Копецкі, радник Schoenherr) привернули увагу гостей до проблематики відшкодування вартості альтернативного фінансування та висловили свої позиції щодо ймовірності повного відшкодування; а також проаналізували шляхи регулювання альтернативного фінансування. Модератором виступив Саймон Бушелл, партнер Signature Litigation (Великобританія).
Крістіан Стюрвальд виділив види арбітражного фінансування: фінансування юридичних фірм, що спеціалізуються на арбітражі; продаж позовів на останніх стадіях розгляду; державне фінансування арбітражних розглядів (майже не застосовується) та проаналізував кожен із них.
Вольфганг Кюн розповів на прикладі справи Essar про можливості повного відшкодування вартості альтернативного фінансування. У цій справі мало місце фінансування арбітражного процесу третьою стороною. Третій стороні вдалося відшкодувати 300 % вкладених коштів (35 % коштів, отриманих у результаті перемоги у арбітражі). Третя сторона домоглась повного відшкодування всіх витрат, понесених у процесі арбітражного провадження. Пан Кюн зауважив, що при введенні в практику арбітражів повного відшкодування існують ризики втручання третіх сторін у процес та впливу на розгляд справи, тому запропонував нормативно врегулювати питання арбітражного фінансування.
Леон Копецкі уточнив, що варто запровадити регулювання, але не обмеження альтернативного фінансування. Він ознайомив аудиторію з різними підходами до методів регулювання та навів статистичні дані щодо його необхідності. При цьому запропонував перелік питань, які, на його думку, підлягають регулюванню: комунікація між клієнтом та третьою особою, питання конфіденційності фінансування, надання інформації, питання конфлікту інтересів, публічна політика тощо.
Під час заключної сесії іноземні спікери обговорили події світового значення та їх вплив на розвиток економіки. Професор Ярік Кривой, старший науковий співробітник та директор Інвестиційного форуму Британського інституту міжнародного та порівняльного права (Великобританія), розмірковував щодо змін, які очікують Великобританію у контексті виходу зі складу ЄС, щодо корегування арбітражного законодавства та ролі судів.
Дженніфер Юнен, партнер Shearman & Sterling (Франція), ділилася своїми думками щодо політики Трампа та того, які зміни очікують світову економіку найближчим часом, про відкриття нових ринків та зміну форм міжнародної комунікації.
Сабіне Конрад, партнер McDermott Will & Emery LLP (Німеччина), підготувала доповідь на тему: «Постійний інвестиційний суд — як він вплине на державу та майбутнє ISDS?». Після доповідей спікери відповідали на численні питання аудиторії.
АПУ висловлює вдячність усім доповідачам, учасникам та гостям конференції. Особлива подяка генеральному партнеру заходу — Юридичному бюро ЄПАП Україна, партнерам: AEQUO, MARCHENKO DANEVYCH, Heuking Kühn Lüer Wojtek, CMS Cameron McKenna Nabarro Olswang (Україна), а також програмному координатору заходу Ірині Назаровій та АО ENGARDE.
Слідкуйте за нашими новинами на сайті АПУ і на Фейсбук-сторінці Асоціації та долучайтеся до наших заходів.