Реформа системи виконання рішень. Куди і як рухатися далі?

ЧЕРНІГІВ — 30 жовтня 2017 року. Асоціація правників України спільно з Проектом Європейського Союзу «Підтримка реформ у сфері юстиції в Україні» та Міністерством юстиції України організували круглий стіл, присвячений обговоренню питань реформування системи виконання судових рішень та діяльності приватних виконавців.

Подібний захід був проведений декілька днів тому у Хмельницькому. У межах заходу обговорили реформу системи виконання судових рішень і питання діяльності та самоуправління приватних виконавців.

З вітальним словом до гостей звернулися Костянтин Сілкін,заступник Директора департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України, Юліан Хорунжий,член Правління Асоціації правників України, партнер Ario Law Firm, та Ірина Жаронкіна,національний експерт Проекту ЄС «Підтримка реформ у сфері юстиції Україні».

Організатори заходу привітали гостей, описали стан справ у галузі, констатували повільне просування реформ та окреслили ситуацію з виконанням рішень в Україні. До слова запросили іноземного гостя —Даміра Сіте,судового виконавця при Вищому господарському суді м. Суботиця, Сербія.

Пан Сіте розповів про шлях Сербії у реформуванні інституту державних виконавців. Наразі в Сербії діє система приватних виконавців, і показники виконання рішень значно покращилися. Якісні зміни відбулись і у процесі досудового врегулювання спорів, адже люди збагнули невідворотність виконання зобов’язань.

Крім того, Дамір Сіте підкреслив, що у цього успіху 2 складові: якісний закон з чіткою і прозорою процедурою (щоб уникнути можливих зловживань з боку виконавців) та реальний доступ виконавця до майна, на яке можна накласти стягнення без порушення базових прав боржника.

Він зауважив, що важливий фактор для ефективного виконання рішень — належна матеріальна мотивація виконавця. Цього у державних структурах досягти вкрай складно.

Позицію приватних виконавців озвучили приватні виконавці з Києва Іван Жаботинський та Андрій Авторгов. Вони окреслили низку проблем, з якими зустрічаються приватні виконавці на практиці: передача справ від державних виконавців, відкриття офісів, питання організації інститутів самоврядування, недосконалість законодавства.

В обговоренні також брали участь Вадим Коверзнев, суддя Деснянського районного суду м. Чернігова, та КостянтинСілкін, заступник Директора департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України.

Учасники зосередили увагу на надзвичайно актуальному питанні для ефективного втілення реформи — проблемі з проходженням іспитів потенційними виконавцями. Це питання лишається дискусійним. АПУ нещодавно проводила обговорення рішення ЄСПЛ «Бурмич та інші проти України», на якому учасники домовилися спільно намагатися впливати на цю ситуацію, оскільки у правовій спільноті є думка, що доступ приватним виконавцям до професії закривають штучно.

АПУ висловлює вдячність усім учасникам та гостям круглого столу. Особлива подяка приватним виконавцям Івану Жаботинському, Світлані Білан та Андрію Авторгову, які взяли участь у серії заходів у 6 містах України.

Також висловлюємо подяку Апеляційному суду Чернігівської області за гостинність.

Долучайтеся до заходів АПУ — беріть участь у формуванні громадської позиції з ключових питань функціонування суспільних інститутів та вдосконалення правового поля держави. Слідкуйте за нашими анонсами.

Do you have an interesting idea for an event?