Приватні виконавці: іноземний досвід та виклики на майбутнє

ХМЕЛЬНИЦЬКИЙ — 26 жовтня 2017 року. Асоціація правників України спільно з Проектом Європейського Союзу «Підтримка реформ у сфері юстиції в Україні», Хмельницьким університетом управління та права та Міністерством юстиції України провели круглий стіл, присвячений обговоренню питань реформування системи виконання судових рішень та діяльності приватних виконавців.

На обговорення були запрошені іноземні експерти, представники державних органів та юридичної спільноти, приватні виконавці та науковці. Із вітальним словом до гостей звернулися Юрій Білоусов, адвокат, професор кафедри цивільного права та процесу Хмельницького університету управління та права; Ольга Лопушанська, координатор законопроектної роботи Асоціації правників України, та Ірина Жаронкіна, національний експерт Проекту ЄС «Підтримка реформи сектора правосуддя в Україні». Окреслили низку проблемних питань, що потребують розгляду в експертному середовищі, та представили іноземних колег.

Поділитися досвідом з українськими виконавцями приїхали Катілін Попов, приватний виконавець із Болгарії, та Ельміра Міцкєне, спеціаліст із автоматизованої системи виконавчого провадження Литовського центру регістрів. Катілін Попов розповів про болгарський досвід, що має схожі риси з українським, оскільки Болгарія — одна з небагатьох держав, де діє змішана система виконання рішень, тобто функціонує інститут як державних, так і приватних виконавців.

Різниця полягає в тому, що, на відміну від України, діяльність приватних виконавців у Болгарії обмежена територіально — округами. Друга відмінність у тому, що приватні і державні виконавці у Болгарії мають абсолютно однакові повноваження, а також однакову вартість послуг. Загалом, доповідач високо оцінив реформи, що відбуваються в Україні, звернув увагу на позитивні уроки, які можна почерпнути із болгарського досвіду, та побажав нам успіхів.

Надзвичайно цікавим досвідом практичного функціонування приватних виконавців поділилася гість із Литви Ельміра Міцкєне.

Сьогодні, на відміну від України та Болгарії, там діє виключно приватна виконавча служба. До її впровадження, що традиційно, рівень довіри до державних приставів був низьким. Наразі ж активність приватних настільки висока, що боржники воліють виплачувати борги самостійно.

З цікавих особливостей литовської системи приватного виконання рішень пані Ельміра навела приклад наявності вартісної страховки особистої відповідальності виконавців, відсутності публічної реклами, надання послуги медіації та констатації юридичного факту. Що важливо — приватні виконавці сплачують високі внески до організації самоврядування.

Крім того, значно полегшує роботу виконавців у Литві електронне ведення справ, наявність розгалуженої системи електронних реєстрів. Це прискорює виконання рішень і запобігає проявам зловживань і корупції.

Пані Міцкєне розповіла про систему автоматичного пропорційного розподілу коштів боржника між усіма кредиторами, електронні аукціони та особливо уважне ставлення кредиторів до звітів виконавців (навіть про відсутність коштів у боржника).

Також на заході виступили приватні виконавці України. Вони обговорили низку нагальних і системних проблем у сфері виконання рішень, скаржились на гальмування реформ, висловлювали свої побажання та рекомендації щодо удосконалення роботи приватних виконавців, обговорювали питання відповідності офісів приватних виконавців вимогам законодавства, проблеми передачі справ від державних виконавців, роль органів самоврядування тощо.

Асоціація правників України висловлює подяку всім учасникам обговорення, іноземним гостям, приватним виконавцям, Хмельницькому університету управління та права за активну позицію, а також Незалежній асоціації банків України (НАБУ) — інформаційному партнеру наших заходів.

Do you have an interesting idea for an event?