Конкурс до Верховного Суду. Обговорення в Харкові

ХАРКІВ — 18 вересня 2017 року. Відбувся другий круглий стіл, присвячений результатам першого конкурсу на посаду судді Верховного Суду. Організатори заходу — Асоціація правників України та Проект Європейського Союзу «Підтримка реформ у сфері юстиції в Україні».

До участі у круглому столі були запрошені: Максим Шевердін,к.ю.н., член Правління АПУ, керуючий партнер АО «Шевердін і партнери», адвокат; Павло Тихий, голова Харківського апеляційного господарського суду; Тарас Лукаш,член Вищої кваліфікаційної комісії суддів України; Сергій Мудрук, президент Міжнародної громадської організації «Універсальна екзаменаційна мережа UENet»; Людмила Волкова, суддя Харківського окружного адміністративного суду; Анастасія Дьоміна, менеджер проекту ОС Україна (представник розробників завдань для психологічного тестування); Віталій Уркевич, д.ю.н., доцент кафедри земельного та аграрного права Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого; Ганна Вронська, адвокат, кандидат на посаду судді Верховного Суду, та Адіс Ходжич, міжнародний експерт Проекту ЄС «Підтримка реформ у сфері юстиції в Україні».

Як і на попередньому круглому столі в Одесі, учасники обговорювали процедурні питання конкурсного відбору та перспективи формування Верховного Суду. Доповідачі нагадали, що наразі конкурсанти, які пройшли відбір у Вищій кваліфікаційній комісії суддів, проходять співбесіди у Вищій раді правосуддя та очікують на її рішення.

Щодо самої процедури конкурсу, то тут, звичайно не обійшлося без критики. Хоча більшість експертів схиляється до думки, що конкурс проходив на високому рівні. Були висловлені побажання в майбутньому застосовувати різні підходи до оцінювання різних категорій кандидатів відповідно до їх професійного досвіду. Адже, скажімо, адвокатам чи науковцям складніше було впоратись із практичним завданням, ніж професійним суддям.

Серед позитивних моментів можна назвати практику завчасного публікування питань, що ставить всіх конкурсантів у рівне становище.

Цікаву думку висловила Людмила Волкова, зауваживши необхідність нівелювати конфлікт інтересів у Громадській раді доброчесності, оскільки мали місце факти самовідводу суддів по справам, у яких беруть участь адвокати — члени ГРД.

Про особливості психологічного тестування розповіла Анастасія Дьоміна. Доповідач ще раз підкреслила, що психологи у своїх звітах по кожному кандидату надавали комплексну характеристику кандидатів як особистостей, але не давали вказівки ВККС щодо того, чи підходить кандидат для цієї посади.

Віталій Уркевич доволі детально розповів про процедуру проведення співбесіди: які саме питання були задані (провокативні, особисті, незручні), скільки довелося чекати, в якому режимі вона проходила тощо. Пан Уркевич зауважив, що бали по результатам співбесіди були виставлені за внутрішнім переконанням опитувачів, але оскільки всі вони — люди поважні, сумнівів у їх об’єктивності не було.

Важливі питання формування Верховного Суду як команди порушила у своїй доповіді Ганна Вронська. Йдеться про вироблення спільних цінностей, єдиної практики, організації комунікації з правовою спільнотою тощо.

Людмила Волкова зосередилася на практичних питання функціонування Суду. Нагадала про необхідність призначити тимчасового виконувача обов’язків керівника апарату Суду та важливість ефективного функціонування самого апарату. Часто озвучувались ідеї повного його оновлення, щоправда, всі розуміють, що цей процес створить тимчасові труднощі для роботи суду.

Насамкінець із розлогою доповіддю щодо управління ефективністю роботи суддів виступив міжнародний експерт Адіс Ходжич. Він наполягає, що управління ефективністю дозволить розвіяти міфи навколо діяльності суддів; зосередитися на обслуговуванні громадян; забезпечити управління, засноване на доказах, для досягнення конкретних цілей; підвищити ефективність витрат судів та покращити підзвітність.

Загалом, захід пройшов успішно, представники ВККС отримали достатньо інформації для вдосконалення системи відбору суддів та порад щодо майбутнього Верховного Суду. Третій круглий стіл щодо підсумків першого конкурсу до Верховного Суду пройде 19 вересня у м. Дніпрі. Слідкуйте за нашими новинами.

АПУ висловлює вдячність Павлу Тихому, голові Харківського апеляційного господарського суду, за надання можливості провести захід у приміщенні суду.

Do you have an interesting idea for an event?

The UBA web-site uses cookies and other technologies so that we can remember your preferences and find out exactly how you use our web-site. Processing of the given data takes place in accordance with the Regulation on the Processing and Protection of Personal Data of the All-Ukrainian Non-Governmental Organization "Ukrainian Bar Association". For more information about the Regulation please follow the link.
By clicking "YES", you consent to the use of cookies and other technologies when visiting our web-site.
YES