Конкурс до Верховного Суду: виклики та перспективи

ЛЬВІВ – 22 серпня 2017 року. Відділення АПУ у Львівській області провело круглий стіл, під час якого обговорили конкурсний відбір суддів до Верховного Суду.

Відкрили захід Володимир Кравчук, президент Асоціації розвитку суддівського самоврядування України, член Правління Асоціації правників України, суддя Львівського окружного адміністративного суду та  Олег Іванов, адвокат, заступник голови Комітету захисту прав адвокатів Ради адвокатів Львівської області, наголосивши на важливості такого заходу.

У межах першого блоку круглого столу із доповідями виступили Наталія Антонюк, доцент Львівського державного університету імені І. Франка, та Дмитро Гудима, адвокат, доцент Львівського національного університету імені І. Франка, які розповіли про конкурс до Верховного Суду саме з погляду науковців, а Володимир Кравчук, у свою чергу,  акцентував увагу на ключових проблемах конкурсу.

Під час виступу Володимир Кравчук наголосив: «Метою Верховного Суду, як і будь-якого іншого суду, повинна бути дієвість. Тобто прийняття якісних рішень упродовж розумного строку після справедливого розгляду справ.

Діяльність суду запропоновано оцінювати за п’ятьма критеріями:

- незалежність/неупередженість - основа довіри та авторитету суду;

- «якість» рішень, в т.ч. ефективність захисту;

- послідовність судової практики;

- своєчасність розгляду справ;

- відсутність корупції в суді.

В першу чергу ВС повинен концентруватися на якості судової практики. І ціннісним орієнтиром повинна стати практика ЄСПЛ. Зокрема, ВС повинен переглянути підходи у справах, в яких щодо України є пілотні рішення ЄСПЛ та змінити практику застосування законодавства. Потрібно намагатися одразу підвищити стандарт правосуддя до стандартів ЄСПЛ. Для цього необхдіно відібрати, перекласти і оприлюднити ключові рішення ЄСПЛ. Оскільки практика ЄСПЛ – частина національного права відхилення від неї повинно бути підставою допуску до касаційного перегляду. За участю правничої спільноти потрібно визначити ключові правові висновки ВСУ у різних галузях права, які потребують перегляду або додаткового мотивування, переглянути застосування способів способів захисту порушених прав для підвищення ефективності судового захисту. Інші ключові проблеми будуть більш докладно обговорюватися на інших заходах АПУ, присвячених судовій реформі».

Сергій Гирич, суддя Личаківського районного суду м. Львова в своєму виступі проаналізував практику Європейського Суду з прав людини, який  із моменту прийняття Європейської конвенції з прав людини  розглянув значну кількість справ, які охоплювали питання, пов’язані з «правосуддям перехідного періоду», що стосувались широкого кола проблем.

«Концепція перехідного правосуддя є впливовим правовим, соціальним і політичним дискурсом, який вказує на суспільства, що переживають фундаментальні соціальні зміни.

Так які ж виклики чекають на новий ВС при розгляді цих справ? Чи зможе ВС проявити принциповість і стати дійсно незалежним від політиків і популістів та буде слідувати   практиці Європейського суду з прав людини, адже  не секрет, що вже зараз прийняті законодавчі акти в частині люстрації критикуються Венеціанською комісією , а прийняття нових законів в частині амністії злочинців, які брали участь у бойових діях на сході, питанні реституція майна та компенсація за його втрату через бойові дії на Сході, різко засуджуються частиною суспільства. Також є очевидним, що розслідування злочинів проти людяності та переслідування організаторів і безпосередніх виконавців злочинів проти учасників Революції Гідності гальмується і не виключається звернення потерпілих чи родичів Героїв Небесної Сотні до Європейського Суду з прав людини  з позовами до України про порушення прав людини та  відповідальність Держави за неефективне і  тривале їх розслідування», - зазначив пан Сергій. 

Долучайтеся до заходів Відділення у Львівській області! З нами цікаво та корисно!

Do you have an interesting idea for an event?

The UBA web-site uses cookies and other technologies so that we can remember your preferences and find out exactly how you use our web-site. Processing of the given data takes place in accordance with the Regulation on the Processing and Protection of Personal Data of the All-Ukrainian Non-Governmental Organization "Ukrainian Bar Association". For more information about the Regulation please follow the link.
By clicking "YES", you consent to the use of cookies and other technologies when visiting our web-site.
YES