Нейротехнології: експертна розмова з дослідником
КИЇВ – 22 травня 2017 року. Комітет АПУ з питань телекомунікацій, інформаційних технологій та Інтернету провів семінар в рамках проекту «How does IT work?», де обговорили особливості функціонування нейротехнологій.
Своїм досвідом та знаннями з правниками поділився Микита Лук’янець, дослідник у сфері нейротехнологій, який приїхав із Франції, де зараз закінчує PhD-проект у сфері нейробіології. Модерував дискусію Микита Полатайко, голова Комітету АПУ з питань телекомунікацій, інформаційних технологій та Інтернету, юрист, координатор ІТ-практики ЮФ Sayenko Kharenko.
Під час заходу учасники дізналися про особливості функціональної організації мозку, а також ознайомились із останніми проектами, які працюють над удосконаленням взаємодії людини з комп’ютером. За словами експерта, в одному кубічному мікрометрі людського мозку можна знайти майже 10 тис. клітин. Для порівняння, найпотужніші комп'ютери мають верхній показник в кількості 10 тис. штучних нейронів.
Окрім цього, правники проаналізували сучасний стан штучного (АІ) та доповненого (ІА) інтелекту (різниця між цими поняттями в тому, що IA фокусується на взаємодії людей і комп’ютерів, тоді час як АІ — лише на комп’ютерах). Зокрема, вже існують різноманітні інвазивні та неінвазивні інтерфейси. Так, за допомогою інвазивного інтерфейсу можна лікувати хворобу Паркінсона (за допомогою стимуляції підкірки головного мозку з певною частотою). Неінвазивний інтерфейс може надати можливість, наприклад, знерухомленій людині думкою повертати коляску вліво або вправо або користуватись клавіатурою, друкуючи таким способом зі швидкістю 8 знаків в хвилину.
За словами спікера, незабаром стрімкий розвиток ринку нейротехнологій дасть суспільству великі можливості, оптимізуючи мозкові процеси і загалом реальність навколо. Так, вже у 2020 році очікується значне впровадження новітніх розробок.
Жваву дискусію серед учасників викликало питання етики майбутнього, адже наразі існує досить високий ризик того, що технології та винаходи можуть бути використані з метою маніпуляції людьми. Окрему увагу приділили аналізу питання визначення та захисту прав інтелектуальної власності у випадку, коли об’єкт ІВ створюється за допомогою штучного інтелекту.
Слідкуйте за подіями Комітету АПУ з питань телекомунікацій, інформаційних технологій та Інтернету і надсилайте свої пропозиції і побажання на адресу: komitet@uba.ua.