Чим особливі аукціони на базі Blockchain?

КИЇВ — 23 лютого 2017 року. Комітет АПУ з питань телекомунікацій, інформаційних технологій та Інтернету разом з Фондом Інновації та Розвитку провели обговорення особливостей аукціонів на базі Blockchain.

Серед експертів виступили: Давид Кізірія, радник Адміністрації Президента України, експерт ГО «Фонд Інновації та Розвитку — Україна», та Роман Яковлєв, юрист ГО «Фонд Інновації та Розвитку — Україна». Модерував дискусію Микита Полатайко, голова Комітету АПУ з питань телекомунікацій, інформаційних технологій та Інтернету, юрист, координатор ІТ-практики ЮФ Sayenko Kharenko.

Розпочали засідання з короткого огляду технології Blockchain. Зокрема, про ідею цієї технології розповів пан Давид. «Чому Україна, країна з багатими природними і людськими ресурсами, в такому стані?», — адресував він питання аудиторії. «Власна безвідповідальність», «корупція» — відповідали учасники. «Корупція — це не проблема, корупція — це температура, індикатор того, що організм хворий; проблема — в системі і існуючій регуляції», — вважає експерт з Грузії. Основні чинники в цьому контексті — існування бюджетних коштів (якщо вони витрачаються неправильно) і дискреції чиновників (великі можливості для маневрів). «Як зробити так, щоб у чиновників не було повноважень маніпулювати і душити систему? — задався питанням пан Давид. — Не треба створювати системи нагляду, потрібно позбавити його можливості лізти у вашу кишеню». За його словами, тут найбільше підходить саме технологія Blockchain.

Якщо провести аналогію, то Blockchain — це багатосторонній контракт, коли у кожного учасника зберігається його оригінал. Якщо один учасник втратить оригінал, інформація зберігається в інших, тобто її можна «витягнути». Крім того, змінити інформацію без відома інших учасників неможливо, адже кожну зміну вони всі мають погодити, інакше нові відомості не будуть внесені. Так влаштований Blockchain.

Наводячи приклад використання технології Blockchain в інших країнах, не можна не згадати про Естонію. Так, тут вона застосовується у сфері державних закупівель. У нашій державі ця технологія спрямована на процес оренди. «Держава запитує, з ким я спілкуюся? Правоохоронці цікавляться, куди нам іти, щоб заарештувати головний сервер?» — жартує пан Давид. За його словами, основна проблема полягає в тому, як у національному законодавстві описати систему, у якій немає центру.

Далі про Аукціон 3.0, створений на базі Blockchain, розповів пан Роман. Аукціон розроблений на основі процедури оренди комунального майна. За словами пана Романа, ці процедури в різних містах мають свої особливості і мають багато корупційних ризиків (оцінка майна, яке інвестор хоче орендувати, публікація в регіональній газеті, очікування конкурентів, спілкування з представниками місцевих органів тощо). Після проходження тривалої процедури у інвестора немає гарантій, що конкурс пройде справедливо. Аукціон 3.0 автоматизує процес оренди майна, ціна оренди встановлюється ще перед прийомом документів від учасників торгів, а переможець визначається автоматично за рейтингом.

Серед плюсів системи: відсутність необхідності в заявці, інформація про лот доступна з усіх місць, велика конкуренція, повна відкритість, можливість масштабування. З мінусів пан Роман назвав такі: монополія держави на адміністративні послуги (зокрема і на передачу майна в оренду), необхідність публікації оголошення в газеті, проблеми валідності. Крім того, проблеми і з електронним документообігом (від нього в держорганах є тільки назва), немає реального бачення бізнес-процесів, необхідний повний редизайн, регуляції застаріли. Фактично Аукціон 3.0 пропонує автоматизувати саму корупційну частину.

По завершенні учасники ще довго міркували над можливими варіантами опису в національному законодавстві технології Blockchain. Врешті домовилися сформувати групу для підвищення професійної експертизи у сфері інноваційних технологій, генерації нових ідей, а також вирішення юридичних проблем.

Якщо маєте бажання приєднатися до такої групи, пишіть на адресу: komitet@uba.ua.

За матеріалами Юридичної практики

Стати членом АПУ - надихаючий нетворкінг, експертиза, практичні інструменти для розвитку та інші переваги членства

The UBA web-site uses cookies and other technologies so that we can remember your preferences and find out exactly how you use our web-site. Processing of the given data takes place in accordance with the Regulation on the Processing and Protection of Personal Data of the All-Ukrainian Non-Governmental Organization "Ukrainian Bar Association". For more information about the Regulation please follow the link.
By clicking "YES", you consent to the use of cookies and other technologies when visiting our web-site.
YES