Історія успіху АПУ: запровадження корпоративних договорів

КИЇВ — 18 січня 2017 року. Асоціація правників України (АПУ) вітає прийняття в першому читанні проекту Закону України №4470 від 19 квітня 2016 року «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо корпоративних договорів».

Закон вводить інститут корпоративного договору, який використовується для врегулювання відносин між акціонерами або учасниками товариств з обмеженою відповідальністю.

Проект Закону був розроблений у межах Комітету АПУ з корпоративного права та фондового ринку. За словами адвоката Леоніда Антоненка, значення ухваленого проекту для українських компаній є величезним.

«Тисячі корпоративних конфліктів можна було б уникнути, якби умови «виходу», «виключення» партнерів із бізнесу або умови продажу спільного бізнесу третій особі можна було прописати «на березі». Важко уявити, як десятки років український бізнес розвивався за відсутності такої можливості. Ви створюєте разом компанію, а завтра ваш партнер повідомляє, що він передумав і ставить вас перед фактом, що він «виходить». Або — ще гірше — що він вас «виключає». Десятки років українські підприємці отримували в таких випадках від своїх юристів одну пораду: створюйте холдинг на Кіпрі і там домовляйтеся. Десятки років державні мужі спостерігали за тим, як з-під юрисдикції української держави виводяться ділові відносини. Нарешті ми дожили до того, що українські підприємці більш уважно стежать за розвитком англійського або кіпрського права, ніж власного», — коментує Леонід Антоненко. Тому він переконаний, що новий інструмент корпоративних договорів дозволить змінити ситуацію на краще.

Такої ж думки дотримується і народний депутат України Вікторія Пташник, яка до обрання до Верховної Ради займала посаду члена Правління АПУ. Вона стала одним із ініціаторів подання проекту на розгляд Парламенту, а також разом із колегами відстоювала необхідність його прийняття.

«Чинне законодавство намагається максимально втрутитися в усі сфери діяльності підприємств — як зовнішні, так і внутрішні. Саме тому проект №4470 покликаний усунути таке надмірне втручання держави у справи, пов’язані з внутрішнім управлінням компаній. Нормальною світовою практикою є укладення корпоративних договорів, у яких учасники або акціонери прописують правила управління своєю компанією. Такий підхід цілком виправданий, адже розподіл повноважень всередині компанії повинен визначатися особами, які цією компанією володіють. Тотальний контроль, який залишився у спадок від радянської системи, аж ніяк не сприяє розвитку бізнесу», — коментує Вікторія Пташник.

Анна Бабич, голова Комітету, партнер практики корпоративного права/злиттів та поглинань ЮФ AEQUO та непрактикуючий солісітор, також високо оцінює проект з погляду наближення корпоративного законодавства України до загальноприйнятих стандартів розвинутих юрисдикцій. «Проект №4470 — це крок вперед на шляху до необхідного регулювання корпоративних відносин в українському правовому полі. Мова навіть не тільки про безперечну зручність для місцевих гравців, а і про спробу наздогнати прогресивний світ у тому, що вже давно стало загальновживаним. Необхідно розуміти, що акціонерні угоди (shareholders agreements), опціони (put & call options), відкладальні обставини (conditions precedent) — основні інструменти, без яких важко уявити будь-яку угоду середнього чи великого розміру, що регулюється англійським правом. Їх відсутність та неврегульованість у праві України — не лише серйозний недолік, який ускладнює життя, а й одна з причин «виведення» суто українських транзакцій на рівень іноземних юрисдикцій».

Асоціація правників України принагідно висловлює вдячність усім, хто доклав зусиль до розробки та ухвалення законопроекту у Парламенті, зокрема: Леоніду Антоненку, Миколі Стеценку, Анні Бабич та команді Комітету з корпоративного права, Максиму Лібанову та колегам з Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, а також народним депутатам — членам АПУ: Вікторії Пташник, Олені Сотник, Андрію Журжію та Руслану Сидоровичу за підтримку проекту.

Do you have an interesting idea for an event?