Захист арбітражних керуючих у кримінальних провадженнях: слово адвокатам

КИЇВ — 9 листопада 2016 року. Асоціація правників України (АПУ) у приміщенні БЦ «Ліга» провела відкрите засідання на тему: «Захист арбітражних керуючих у кримінальних провадженнях».

Організаторами обговорення практичних аспектів захисту арбітражних керуючих у кримінальних провадженнях виступили Комітет АПУ з конкурсного права та Комітет АПУ з кримінального та кримінально-процесуального права.

Модератором засідання виступила Ірина Сербін, голова Комітету АПУ з конкурсного права, партнер ЮФ ARIO.

Про те, які категорії кримінальних справ найбільш «актуальні» серед арбітражних керуючих розповів Владислав Грищенко, адвокат, радник ЮФ ARIO. За його словами, найбільш поширеними обвинуваченнями, на яких ґрунтуються кримінальні справи щодо арбітражних керуючих, є невиплата заробітної плати (ст. 175 ККУ), співучасть у вчиненні злочину (розділ 6 ККУ «Злочини проти власності»), доведення до банкрутства (ст. 219 ККУ), підкуп особи, яка надає публічні послуги (ст. 368-4 ККУ).

«Наявність адвокатського свідоцтва або принаймні юридичної освіти для арбітражного керуючого є обов’язковою», — висловила переконання Ірина Сербін, наводячи приклади з власного досвіду проведення перевірок правоохоронними органами. Підтримка адвокатів дуже важлива, так само як і наявність представника преси — це ті перші засоби захисту, які стануть у нагоді арбітражному керуючому. З іншого боку, й сам адвокат, який надає послуги арбітражному керуючому, на переконання Ірини Сербін, має бути добре ознайомлений з базовим законодавством про банкрутство.

Адвокат Євген Солодко, голова Комітету АПУ з кримінального та кримінально-процесуального права, керуючий партнер АО «Солодко і партнери», одразу застеріг: «Кожен арбітражний керуючий має бути готовий до обшуку в будь-який момент». Щоб мінімізувати ризики зловживань правоохоронних органів, Євгеній Солодко порадив ретельно «фіксувати кожен крок» від моменту прийому справ та початку роботи арбітражним керуючим. Кожні три місяці він рекомендує проводити зовнішній аудит діяльності та уважно ставитися до можливості проведення обшуку в особистому житлі арбітражного керуючого.

До заходу долучився і Юрій Моїсеєв, директор Департаменту з питань судової роботи та банкрутства Міністерства юстиції України. Він вказав на те, що арбітражних керуючих, зазвичай, не сприймають як осіб публічного права. Більш того, правоохоронні органи часто не розуміють природи банкрутства та характеру функцій, які виконують арбітражні керуючі.

Учасники дискусії наголошували на необхідності об’єднання для захисту своїх професійних прав та притягнення до відповідальності осіб, винних у вчиненні зловживань проти арбітражних керуючих. Також була озвучена ідея створення Єдиного центру надання правової допомоги в кримінальних провадженнях проти арбітражних керуючих.

Підводячи підсумки дискусії, Ірина Сербін висловила вдячність усім присутнім за відгук та готовність до об’єднання зусиль: «Чи не найбільша проблема арбітражних керуючих — це закритість та неготовність відкрито говорити про свої проблеми, порушення своїх прав. І такі обговорення є першим кроком на шляху змін справ на краще», — переконана вона. 

Нагадуємо, що 18 листопада 2016 року відбудеться ІІ Форум з конкурсного права, який збере провідних фахівців у сфері банкрутства та пов’язаних інститутів.

Committee news

Do you have an interesting idea for an event?