Нюанси функціонування Bitcoin в Україні
Харків — 24 червня 2016 року. Комітет АПУ з питань телекомунікацій, інформаційних технологій та Інтернету провів відкриту дискусію, присвячену обговоренню особливостей функціонування криптовалют в Україні.
Своїми знаннями з учасниками ділилися: Богдан Скрябін, cryptographer, software engineer у компанії Distributed Lab (один з найбільших проектів Богдана — розподілена Web3.0 платформа DECENT), Андрій Удовиченко, інтерн Axon partners, та Володимир Фльонц, засновник і голова ГО «Електронна демократія», автор громадської ініціативи «е-Вибори», один із розробників Системи електронних публічних закупівель ProZorro. Модерували дискусію Микита Полатайко, голова Комітету АПУ з питань телекомунікацій, інформаційних технологій та Інтернету, юрист, координатор ІТ-практики ЮФ Sayenko Kharenko, і Олена Вардамацька, заступник голови Комітету АПУ з питань телекомунікацій, інформаційних технологій та Інтернету, юрист, голова IP/IT-практики «Вольф Тайс».
Під час заходу експерти наблизили правників до розуміння правової природи криптовалют і технології, на основі якої вони функціонують.
За словами експертів, Bitcoin — це розподілена p2p мережа, в якій немає єдиного емісійного центру, а емісія відбувається автоматично на основі математичного алгоритму, і кожен учасник мережі бере участь у підтримці її роботи. Для забезпечення анонімності всіх операцій у мережі використовуються криптографічні методи асиметричного шифрування даних із застосуванням публічного та приватного ключів. Але наріжним каменем Bitcoin є технологія blockchain — публічна база всіх транзакцій, коли-небудь зроблених у системі Bitcoin, яка організована у систему блоків даних. Кожен новостворений блок містить хеш-суму попереднього. Тобто, створюється безперервний ланцюжок взаємопов’язаних блоків інформації, який бере початок від так званого genesis block (перший блок у системі Bitcoin) до останнього, знайденого системою блоку. Використовуючи цю базу, кожен користувач має змогу дізнатися, яка кількість Bitcoin належала певному конкретному гаманцю у певний відрізок часу. Blockchain зберігається одночасно у всіх користувачів мережі.
Далі правники ознайомились із особливостями регулювання Bitcoin в різних країнах, зокрема в ЄС та США, проаналізували, чим є криптовалюти за законодавством України.
«Харківські посиденьки, як завше, цікаві! Зрозуміло, що «філософський камінь» ми не винайшли. Природу біткоїнів так і не відкрили, тільки наблизилися до її розуміння. Тобто дискусія залишається відкритою...
На мій погляд, криптовалюти — сучасний аналог золотої лихоманки для інформаційного суспільства. Але ж це виклик для юристів: тепер не буде спокою, поки кудись не закласифікуємо і якось не врегулюємо. Нагадаю, на початку Інтернету теж ніхто не вірив, що його можна регулювати», — прокоментувала захід пані Олена.
«Дякую за дуже цікаву дискусію! Зустріч перевершила очікування!!! Дуже добре, що були програмісти, які детально «розжували» сутність Blockchain та Bitcoin. Питання залишаються за законодавцями та фахівцями в галузі права», — поділилася враженнями учасниця заходу Олена Соловйова.
Щиро вдячні Антону Зінчуку, асоційованому партнеру ЮФ ILF, та компанії ILF за гостинність і допомогу в організації заходу!
Презентації з заходу можна переглянути за посиланням.