«Відтепер судові рішення стануть обов’язковими до виконання!», — Юліан Хорунжий
КИЇВ — 2 червня 2016 року. Верховна Рада України ухвалила законопроекти, розроблені у межах Асоціації правників України (АПУ), які запроваджують реформу системи виконання судових рішень.
Цього дня Верховною Радою України були ухвалені проекти Закону України №2507а «Про виконавче провадження» та № 2506а «Про органи і осіб, які здійснюють примусове виконання судових рішень та рішень інших органів». Найголовніша зміна, яку очікували юристи — це запровадження інституту приватних виконавців та врегулювання їх діяльності.
«Проведення судової реформи неможливо здійснити, не забезпечивши реальне виконання судового рішення. Саме виконання судового рішення є заключною стадією судового процесу. Тому, якщо за наслідками судової реформи особі вдасться отримати справедливе судове рішення, однак це рішення не буде виконано, то його ціна — нуль», — зазначив народний депутат України Руслан Сидорович, який брав активну участь у розробці та просуванні реформи.
Коментуючи введення реформи, він нагадав історію її розробки. «Вперше публічно про необхідність реформування системи виконавчого провадження ми разом із експертним середовищем заявили ще в грудні 2014 року на спільній прес-конференції. Тоді ж ми презентували концепцію реформування системи виконання судових рішень, яка була розроблена із врахуванням провідного досвіду країн Європейського Союзу. Вже в січні 2015 року нам разом з Асоціацією правників України, представниками Світового банку, Центру комерційного права вдалося підготувати відповідний проект Закону. Розуміючи необхідність об’єднання усіх прогресивних сил задля проведення цієї реформи, мною було ініційовано об’єднання зусиль Адміністрації Президента, Мін’юсту, народних депутатів України та громадськості для вироблення спільної узгодженої позиції із залученням усіх зацікавлених експертних середовищ. І, як результат, нам вдалося у межах Ради з питань судової реформи при Адміністрації Президента із залученням значної кількості експертів вийти на узгоджені тексти законопроектів «Про виконавче провадження» і «Про органи та осіб, які здійснюють примусове виконання рішень», які сьогодні ухвалено Верховною Радою України», — зазначив пан Сидорович.
«Вітаю всіх, хто працював та «дотиснув» реформу системи виконання судових рішень. Але це лише початок складного шляху впровадження цих законів у життя. Головне на цій стадії — не спотворити цілі та ідеї цієї реформи, щоб не залишити критикам ні найменших підстав для піару. Відтепер судові рішення в Україні нарешті стануть обов’язковими до виконання! Щиро вдячні колегам — народному депутату України Руслану Сидоровичу, заступнику міністра юстиції України Сергію Шкляру, заступнику Глави Адміністрації Президента України Олексію Філатову, які були нашими рупорами та відстоювали реформу. Окрема вдячність безпосереднім розробникам проектів — команді Комітету АПУ з конкурсного права та Центру комерційного права: Ігорю Алексєєву, Дмитру Сторожуку, Ірині Мостовій, Ігорю Ніколаєнку, Костянтину Красовському та багатьом іншим, а також всьому колективу Ario Law Firm за розуміння, витримку і підтримку в проведенні цієї реформи!» — коментує член Правління АПУ Юліан Хрунжий.
Хронологія реформи:
2 червня 2016 року — Верховна Рада України приймає законопроекти, які запроваджують реформу системи виконання судових рішень.
16 березня 2016 року — масштабне обговорення майбутньої реформи за участі представників Мін’юсту, ДВС, представників Адміністрації Президента України та широкої правничої громадськості.
Грудень 2015 року — продовження серії заходів регіонами країни.
8 листопада 2015 року — перший масштабний профільний захід — І Форум з конкурсного права. Ключова тема обговорень — реформа системи виконання судових рішень.
Червень — листопад 2015 року — презентація концепції реформи виконання судових рішень у Львові, Рівному, Вінниці, Києві, Одесі та Дніпропетровську.
28 травня 2015 року — у Комітеті Верховної Ради з питань правової політики та правосуддя були презентовані законопроекти «Про виконавче провадження» та «Про внесення змін до Закону України «Про державну виконавчу службу», розроблені у межах АПУ
23 квітня 2015 року — АПУ та Мін’юст провели перший круглий стіл на тему: «Реформа виконавчої служби: від корупційних схем до прозорих сервісів».
5 листопада 2014 року — розширене експертне обговорення реформи системи виконавчого провадження у межах профільного Комітету.
4 листопада 2014 року — представники Комітету з конкурсного права взяли участь у круглому столі представництва Світового банку в Україні, за результатами якого заручилися підтримкою цієї організації.
29 травня 2014 року — Комітет з конкурсного права опублікував позицію щодо підтримки запровадження інституту приватних виконавців.
15 травня 2014 року — члени ради Комітету з конкурсного права взяли участь у засіданні круглого столу щодо реформування Державної виконавчої служби України, який було проведено особисто міністром юстиції України Павлом Петренком.
16 квітня 2014 року — Комітет АПУ з конкурсного права направив звернення щодо реформування системи примусового виконання судових рішень.
2 квітня 2014 року — перше відкрите засідання, присвячене питанням реформування виконавчого провадження України.