Якою бачать юридичну освіту правники: результати опитування

КИЇВ — 11 травня 2016 року. Асоціація правників України (АПУ) представила результати опитування щодо реформи юридичної освіти.

Опитування членів АПУ проводилося у квітні 2016 року та охопило питання структурування юридичної освіти та базові принципи реформи. Свою думку висловили 229 правників, переважна більшість яких є представниками приватної юридичної практики та освітянами.

Стан юридичної освіти наразі бажає бути кращим – у цьому висновку правники були одностайні. Жоден респондент не назвав рівень вузівської підготовки відмінним, а більшість поставила освіті оцінку «задовільно».

Відповідаючи на питання щодо вибору концепції реформи юридичної освіти, майже 60 % опитаних висловилися за необхідність змін, однак бачення реформи дещо відрізнялися. Так, 32,8 % опитаних підтримали введення 3-річної магістерської програми з права з можливістю вступу випускників будь-яких бакалаврських програм з одночасною ліквідацією бакалаврату з права. Трохи менше, 24,5 % респондентів вважають оптимальним запровадження наскрізної магістерської програми тривалістю 4,5 — 5 років.

Серед ключових проблем юридичної освіти опитані назвали брак практичних навичок у студентів (73,8 %) та невідповідність навчальних курсів сучасним вимогам юридичного ринку та професії (63 %). На третьому місці — низький рівень викладання та вивчення англійської та інших іноземних мов (47,2 %).  

Практично всі респонденти вважають рівень бакалавра достатнім для роботи (91,7 %). Довірили би роботу бакалаврам, хоча й би на деяких категоріях посад, таких як помічник юриста, державний виконавець тощо 57,6 % опитаних.

Вивченню іноземної мови має бути приділена ключова увага — з таким постулатом погодилася половина респондентів. Ще 40,2 % вважають, що вивчення іноземних мов має бути включено до навчальних програм, однак не у якості пріоритетних дисциплін. І лише 8 % опитаних вважають поточний рівень вивчення іноземних мов достатнім.

Існування спеціальності «міжнародне право» опинилося під загрозою. Трохи більше половини опитаних висловилися за те, щоб підготовка юристів-міжнародників здійснювалася у межах спеціальності «правознавство». Третина ж опитаних (34,5 % ) вважають за необхідне збереження існуючого поділу.

Аналогічні думки побутують і у ставленні до існування заочної післядипломної освіти: 52 % вважають, що таким чином не вдається підготувати професійного правника, а 35,4 % проголосували за збереження існуючої системи.

Нагадуємо, що опитування проводилося у межах роботи Комісії АПУ з питань удосконалення юридичної освіти, що наразі є одним з пріоритетних напрямів діяльності організації.  

Переглянути результати опитування можна за посиланням.

Do you have an interesting idea for an event?