Скільки суддів, які проходять по «справах Майдану», були покарані? Відповідь вражає

КИЇВ — 19 лютого 2016 року. У приміщенні Українського кризового медіа центру відбувся прес-брифінг «Хто з суддів, які виносили неправосудні рішення проти учасників Майдану і Автомайдану, притягнуті до відповідальності?», ініційований народним депутатом України Оленою Сотник.

Учасники прес-брифінгу відповідали на питання, чи були покарані судді, які виносили рішення проти учасників мирних протестів 2013 — 2014 років. Відповідь, на жаль, виявилась однозначною.

«За ці два роки жодного суддю, який виносив неправосудні рішення, не було покарано. Це означає, що зло процвітає і воно на сьогоднішній день, на жаль, перемагає, — зазначила народний депутат України ОленаСотник. — А органи, які мають стояти на стражі правосуддя та впроваджувати в дію принцип невідворотності покарання, не виконують покладені на них функції та надії суспільства».

Наразі у Парламенті знаходиться 12 подань Вищої ради юстиції про звільнення суддів, які обирали найсуворіші міри запобіжних заходів проти активістів Майдану. Однак, за словами Олени Сотник, парламентарі не поспішають ухвалювати рішення навіть щодо цих суддів, провина яких вже була доведена.

«Найбільша проблема полягає в тому, що судді не були самостійні у прийнятті своїх рішень, то була системна робота, і ніхто не розглядає їх, як виконавців та посібників злочинної влади. Натомість, вони весь цей час продовжують здійснювати правосуддя та виносити рішення іменем України», — наголосила народний депутат.

6 проти 330

«Загалом, 330 суддів проходять по справах Майдану. Шість було звільнено, 12 очікують на рішення, і жоден суддя не був притягнутий до кримінальної відповідальності», — навів сумну статистику Роман Маселко, адвокат, активіст ВГО «Автомайдан», член ГО «Адвокатська дорадча група».

Він переконаний, що наразі Вища рада юстиції, по суті, закриває очі на системну проблему в правосудді та сприяє ухиленню від відповідальності. А саме цей орган мав би не лише притягнути до відповідальності винних суддів, але й дати відповідь на питання, чому так сталося і хто стояв за цими процесами.

Роман Маселко вказав на те, що діючий склад ВРЮ втрачає довіру суспільства та закликав парламентарів заповнити дві вакансії за квотою Верховної Ради України, які донині залишаються відкритими.

Судова креативність

Заступник голови Тимчасової спеціальної комісії з перевірки суддів судів загальної юрисдикції, адвокат Маркіян Галабала представив практику Вищого адміністративного суду України зі скасування рішень ВРЮ щодо притягнення суддів до відповідальності.

«Якщо поглянути на узагальнення практики ВАСУ 2011 року і порівняти з рішеннями лютого 2016 року, виявиться, що ця практика здійснила поворот на 180 градусів», — констатував він. І креативність у маніпулятивному трактуванні норм вражає. Так, ВАСУ прийшов до висновку, що порушення присяги — це вид дисциплінарного стягнення. Відповідно, може бути застосоване протягом року у формі догани або іншого незначного покарання.

«Чи не покривають колеги суддів по цеху? Чи є тут корупційна складова? На ці питання необхідно дати відповідь», — переконаний Маркіян Галабала.   

Системні проблеми

«На жаль, Вищий адміністративний суд України фактично застосовує практику приховування і корпоративної солідарності і скасовує навіть ті поодинокі рішення, які виносяться ВРЮ. Насправді, це «ведмежа послуга» судовій системі, оскільки ми втрачаємо єдиний формат юридичного захисту своїх прав», — зазначив Денис Бугай, Президент Асоціації правників України.

Він озвучив низку системних проблем у роботі дисциплінарних органів, серед яких — тривалий розгляд скарг, який рідко триває менше року. «І весь цей час суддя продовжує виносити рішення іменем України, користуватися статусом і привілеями судді», — наголосив він. Президент АПУ переконаний, що реєстри відкритих дисциплінарних справ повинні бути відкритими і перебувати на сайтах ВККС і ВРЮ, щоб суспільство володіло цією інформацією.

«Дисциплінарна відповідність суддів — це та єдина можливість, яка дозволяє очищати судову систему і є противагою радикальної ідеї вигнати всіх суддів і набрати нових», — заявив Денис Бугай.

Запрошуємо переглянути відеозапис прес-брифінгу за посиланням.

Do you have an interesting idea for an event?

The UBA web-site uses cookies and other technologies so that we can remember your preferences and find out exactly how you use our web-site. Processing of the given data takes place in accordance with the Regulation on the Processing and Protection of Personal Data of the All-Ukrainian Non-Governmental Organization "Ukrainian Bar Association". For more information about the Regulation please follow the link.
By clicking "YES", you consent to the use of cookies and other technologies when visiting our web-site.
YES