Адвокати консолідуються для спільних дій — результати круглого столу АПУ
КИЇВ — 11 лютого 2016 року. Асоціація правників України (АПУ) у зв’язку зі збільшенням випадків порушення прав адвокатів і зазіхань на їх безпеку виступила ініціатором круглого столу «Порушення прав і гарантій адвокатської діяльності та посягання на безпеку адвокатів як загроза правосуддю».
Місцем проведення круглого столу було принципово обрано Комітет Верховної Ради України з питань європейської інтеграції, що мало свою мету — донести проблеми та занепокоєння адвокатів до парламентарів.
Асоціація правників України систематизувала та представила до уваги учасників круглого столу нещодавні випадки порушення прав і гарантій адвокатської діяльності та зазіхань на особисту безпеку та життя адвокатів.
«Ми бачимо, що правоохоронні органи проводять аналогію між адвокатом і його клієнтом. Почастішали випадки перешкоджання здійсненню адвокатської діяльності, напади на адвоката, пошкодження майна, навіть вбивства. І це не пов’язано з тим, якою категорією справ займається адвокат — дрібними побутовими спорами чи справами з політичним забарвленням», — зазначив Президент АПУ Денис Бугай на відкритті заходу.
У свою чергу, Олена Сотник, у минулому адвокат, а нині народний депутат України, запевнила колег у готовності сприяти вирішенню проблеми та просувати у ВРУ консолідовану позицію адвокатської спільноти у вигляді спільних законопроектів, а також ініціювати проведення парламентських слухань. «Робота адвоката дуже допомогла мені у роботі в Парламенті, де треба постійно відстоювати свою позицію та боротися», — зазначила вона.
Під час круглого столу адвокати, щодо яких були вчинені неправомірні дії, ділилися своїми ідеями про шляхи вирішення ситуації.
Координатор Секції адвокатів і практикуючих правників АПУ, партнер АО AVERLEX Віталій Сердюк висловився на користь активних заходів, зокрема проведення акцій протесту. Голова Комітету АПУ з кримінального та кримінально-процесуального права Євген Солодко знову привернув увагу до необхідності посилення статусу адвоката і передбачення інструментів самозахисту.
Підтримуючи думки колег, член Правління АПУ, керуючий партнер АО AVERLEX Ольга Просянюк, наголосила,що діям адвокатів потрібно надати гласності: «Якщо ти проактивний і дієш публічно, це має ефект. На практиці це працює», — зауважила адвокат.
Менш радикально налаштовані колеги апелювали до необхідності законодавчих змін. Так, Ігор Фомін, керуючий партнер Fomin&Partners, звернув увагу, що потрібно посилити законодавчі права і гарантії адвокатської діяльності. «Дуже багато наших опонентів, які порушують закони, носять у кишенях адвокатські посвідчення. І це створює перепони в роботі. Якщо є факти порушень, вони мають бути позбавлені свідоцтв», — додав він.
Долучаючись до обговорення, Марк Сегал, головний експерт з доступу до правосуддя та забезпечення права на захист Проекту ЄС «Підтримка реформ у сфері юстиції в Україні», запропонував посилити роботу із суддями, на яких покладено завдання здійснення правосуддя у таких випадках, та проводити фото- та відеофіксацію правопорушень. «Одна фотографія варта більше, ніж тисяча слів», — переконаний він.
Колеги з Асоціації адвокатів України підтримали ідею об’єднання заради спільних дій, про що зазначив Президент ААУ Олег Рачук. У свою чергу, Зоя Ярош, віце-президент ААУ, привернула увагу до проблем адвокатів з регіонів, які не відчувають спільності в адвокатурі. «Порушення прав адвокатів є системними, ми маємо об’єднувати, ми повинні йти до адвокатів, ми повинні показати, що готові їх захищати, що ми сильні та об’єднані», — переконана вона.
За результатами обговорення адвокати вирішили максимально консолідувати зусилля для спільних дій. Наразі кожен учасник обговорення формує свої пропозиції та ідеї, які потім будуть об’єднані та реалізовані у формі спільних акцій і заходів із залученням засобів масової інформації та у вигляді конкретних законодавчих пропозицій.