Правники Севастополя долучилися до обговорення реформування адвокатури
м. Севастополь, 24 липня 2008 року. Відбулось відкрите засідання відділення Асоціації правників України (АПУ) у місті Севастополі, присвячене обговоренню проекту Закону України «Про адвокатуру».
Як відомо, з початку 2008 року громадські юридичні організації (Асоціація правників України, Асоціація адвокатів України, Союз юристів України та Союз адвокатів України) активізували спільну роботу з підготовки нової редакції Закону України «Про адвокатуру». Так само до процесу офіційно підключилася Вища кваліфікаційна комісія адвокатури, створивши Робочу групу з обробки пропозицій щодо законопроектів про адвокатуру, до складу якої увійшли представники всіх зацікавлених організацій.
Активно відстоюючи баланс інтересів адвокатів та правників, представники Асоціації правників України розуміють, що мають право представляти інтереси тільки членів Асоціації (у яких можуть бути різні точки зору). Тому, якщо правники хочуть бути упевненими, що їх голос при проведенні реформи професії буде почутий, вони повинні негайно підключитися до обговорення. Зробити це можна декількома шляхами: брати участь у публічній дискусії, адресуючи свої пропозиції Асоціації правників України та Робочій групі, окрім того, важливо висловлюватися в юридичній пресі. Саме до такого рішення пришли члени Севастопольського відділення АПУ.
До участі в дискусії був запрошений голова кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури м. Севастополя, член правління Союзу адвокатів України, директори та керуючі партнери юридичних фірм, юристи, адвокати та представники ЗМІ.
Як відзначив голова Севастопольського відділення Асоціації правників України, голова корпорації «Юридична компанія «Бізнес-Право Аудит» Сергій Погребной, нові положення надають адвокатам цілий ряд професійних прав та гарантій, яких не мають інші фахівці в області права. Це дає їм серйозні переваги в порівнянні з іншими правниками, що не мають адвокатських свідоцтв. Запропонований до розгляду Проект при його ухваленні викличе масу труднощів у роботі практикуючих правників та юридичних компаній. Згідно з новими положеннями закону, для того, щоб продовжити свою діяльність всі правники зобов'язані будуть скласти кваліфікаційні іспити та одержати дозвіл на адвокатську діяльність.
Якщо розглядати проблему на прикладі Корпорації «Юридична компанія «БІЗНЕС-ПРАВО АУДИТ», де на сьогодні працює близько 20 юристів, то щоб продовжити діяльність всім їм доведеться складати кваліфікаційний іспит. У Севастополі ж на сьогодні працює близько 1000 юристів, кваліфікаційна комісія приймає в місяць не більше 5-6 чоловік. У результаті багатьом співробітникам доведеться чекати декілька років, щоб отримати свідоцтво адвоката. Сама ж Корпорація, яка більше 12 років працювала над створенням свого імені та бренду, повинна буде змінити назву та стати не юридичною компанією, а адвокатським об'єднанням.
Стурбованість правників викликає також і підвищення ставки оподаткування. Після можливих змін відсоток податку різко збільшиться, що може привести до підвищення вартості самих послуг. Складнощі також полягають і в тому, що адвокати повинні будуть постійно підтверджувати свою кваліфікацію.
Завершуючи обговорення питання, присутні звернулися до голови КДКА м. Севастополя Андрія Тарасова з пропозицією ознайомити членів Вищої кваліфікаційної комісії адвокатури з побажаннями представників правничої професії м. Севастополя. Серед них - розробити лояльний до практикуючих правників механізм прийняття до лав адвокатури. Внести пропозицію про надання можливості юристам автоматично отримувати статус адвоката за наявності стажу юридичної практики в 3-5 років. Варто зазначити, що всі правники, які взяли участь в обговоренні проекту Закону, відзначили готовність дотримуватися правил адвокатської етики.
Як один з варіантів удосконалення процесу уніфікації професії правника могло б стати введення права на спеціалізацію адвоката. Практично це може бути вирішено введенням двохступінчастої процедури іспитів. Перший іспит складали б правники, які бажають працювати у сфері господарського, цивільного та адміністративного процесів. Другий іспит складали б адвокати, бажаючі практикувати у області кримінального процесу. Правники, охочі об'єднати в своїй практиці всі процеси, складали б перший та другий іспити. Введення даної схеми вступу до адвокатури зняло б більшість спірних питань з тих, що існують на сьогодні.
Севастопольські правники висловили надію, що їх звернення та побажання будуть почуті та прийняті до уваги при розробці Закону України «Про адвокатуру».