Інституту приватних виконавців бути! - переконані фахівці
КИЇВ — 5 листопада 2014 року. «Інституту приватних виконавців бути!» — під таким гаслом пройшло спільне засідання Комітету з конкурсного права Асоціації правників України та ГО «ВСРО фахівців конкурсного процесу».
«Ми всі занепокоєні тим, що стан виконання судових рішень залишається на дуже незадовільному рівні. Багато років ми чекаємо на зміни, реформи, але нічого не відбувається. При цьому очевидно, що одним із успішних кроків було б запровадження системи приватного виконання судових рішень поруч з державною виконавчою службою», — розпочала свій виступ Валентина Данішевська, директор Центру комерційного права.
Для чіткого розуміння природи інституту приватних виконавців, вона провела аналогію із паралельним існуванням державного та приватного нотаріату в Україні. «Приватний виконавець — це особа з публічними повноваженнями, яка отримує допуск до професії на основі певних правил, за рівнем кваліфікації відповідає встановленим вимогам, має належний досвід та дотримується встановлених норм етики, користується такими ж правами, як і державні виконавці», — пояснила пані Данішевська.
«Ключові аспекти реформ, які пропонувала АПУ всім органам влади, повністю співпадають з позицією міжнародних експертів, озвученою на круглому столі, організованому представництвом Світового банку в Україні, та в принципі відповідають тим законопроектам, які існують наразі з цього питання», — повідомив член Ради Комітету з конкурсного права Юліан Хорунжий, партнер ТОВ «АРІО КЕПІТАЛ ГРУП».
Власне, пропозиції правників побудовані на таких основних засадах:
1. Кваліфікаційні вимоги до приватних виконавців: вища юридична освіта, стаж роботи у професії, складання кваліфікаційного екзамену, проходження стажування за фахом діяльності у державного або приватного виконавця.
2. Хто приймає рішення про допуск до професії: на першому етапі буде логічно, що такий допуск до професії робитиме Міністерство юстиції України. Після становлення системи ці функції мають бути передані фаховій громадськості. Однак спочатку ключові правила гри має встановлювати Мінюст і, відповідно, здійснювати контроль за їх виконанням.
3. Питання порушення норм законодавства та правил, встановлених Мінюстом, має розглядати кваліфікаційно-дисциплінарна комісія, повноваження якої мають згодом перейти до громадськості, коли будуть сформовані органи самоврядування.
4. До повноважень приватних виконавців правники пропонують віднести стягнення грошей та майна по всім категоріям справ, окрім тих, які можуть нести високу соціальну напругу та містити широкі можливості для зловживань (аліменти, виселення з квартири тощо). Також зі сфери компетенції приватних виконавців на першому етапі пропонується виключити стягнення з або на користь державних органів та державних підприємств.
«Держава має дати можливість запрацювати системі приватного виконання рішень, і якщо її діяльність виявиться успішною, можливо, в майбутньому взагалі відмовитись від державного виконання рішень», — переконаний Андрій Авторгов, заступник голови Комітету з конкурсного права АПУ, керуючий партнер ЮФ «Агентство з питань боргів та банкрутства». Він також навів успішний закордонний досвід реалізації реформи: країни Балтії наразі взагалі відмовляються від системи державного виконання рішень, а випадок, коли реформа провалилася, стався лише один раз — у одній з країн Східної Європи.
На підтримку думки колег, суддя Верховного суду України Микола Гусак навів статистику: «лише 3,7% судових рішень наразі виконується державною виконавчою службою - це шлях в нікуди».
Тож, наразі основна мета Комітету з конкурсного права — донести до керівництва держави необхідність рефомування системи виконання судових рішень та здійснити належний громадський контроль за її впровадженням. Для цього члени Комітету розпочали діалог зі Світовим банком, сподіваючись на його підтримку в лобіюванні реформи. У свою чергу, представник поважної фінансової установи, фінансовий економіст Світового банку Колін Масенік, яка взяла участь у засіданні, повністю розділила думку фахівців конкурсного процесу. Саме ця проблема стала ключовою в обговоренні, яке відбулося за ініціативою Світового банку днем раніше.
Якщо вам небайдуже реформування системи виконання судових рішень та, зокрема, впровадження інституту приватних виконавців, долучайтесь до роботи Комітету з конкурсного права АПУ!