Комітет АПУ з конкурсного права направив звернення щодо реформування системи примусового виконання судових рішень
КИЇВ – 16 квітня 2014 року. Комітет з конкурсного права Асоціації правників України направив звернення до виконуючого обов’язки Президента України, Верховної Ради України та Кабінету Міністрів України з закликом провести реформу служби системи примусового виконання судових рішень в Україні.
Як йдеться у зверненні Комітету з конкурсного права, робота органів виконавчої служби наразі є вкрай малоефективною. Так, згідно з наявними даними, у 2013 році в органах ДВС України знаходилось на виконанні понад 8 млн. виконавчих документів на загальну суму понад 440 млрд. грн.
Якщо ж звернутись до європейського досвіду, то можна констатувати, що в багатьох державах Європи виконання судових рішень покладено на приватних осіб. Крім цього, є цілий ряд країн де існує, так звана, змішана система примусового виконання, де поряд з державними виконавцями діють і приватні.
Перші підсумки роботи приватних виконавців в цих країнах показали, що вони працюють набагато ефективніше ніж їх «державні» колеги, що мало наслідком збільшення коефіцієнтів стягнення та завершення виконанням виконавчих проваджень в рази, до 70-90 відсотків.
З огляду на важкий фінансовий стан у державних фінансах, спрямованість до скорочення витрат держав на виконання покладених на неї суспільством функцій та необхідність швидко та суттєво покращити стан примусового виконання судових рішень, нагальною потребою є роздержавлення сфери примусового виконання рішень в Україні. При цьому наявність приватних виконавців не означає самоусунення держави від сфери виконання судових рішень. За прикладом приватних нотаріусів, треба перевести діяльність виконавців судових рішень на самоокупність та самоорганізацію їхньої поточної діяльність, залишивши за державою функцію контролю.
Питання здійснення такої реформи не є новою ідею в Україні, відповідні законопроекти було розроблено Центром комерційного права (проект Закону України «Про приватних виконавців», який розроблявся за участі Міністерства юстиції) та народним депутатом України Мірошниченко Ю.Р. (проект Закону України «Про присяжних виконавців» № 5151 від 22.09.2009, знятий з розгляду у 2011 році).
Враховуючи викладене, розробка такої реформи не потребуватиме часових витрат, а її впровадження можливе у найкоротші строки за умови наявності політичної волі заінтересованих органів державної влади.
У зв’язку з цим правники звернулися до виконуючого обов’язки Президента України, Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України, громадських організацій, юридичних компаній та інших заінтересованих осіб підтримати ініціативу Асоціації правників України та спільно долучитися до реалізації реформи служби системи примусового виконання судових рішень в Україні.
Також Комітет з конкурсного права звертається до представників громадських організацій та небайдужих правників із закликом долучитися до реалізації реформи служби системи примусового виконання судових рішень в Україні.
Повний текст звернення за посиланням.