Перша річниця КПК - покарати не можна виправдати

КИЇВ - 19 листопада 2013 року. Відзначаючи першу річницю з дня ухвалення Кримінального процесуального кодексу, Асоціація правників України зібрала разом парламентарів, суддів, представників прокуратури, експертів та практикуючих адвокатів для обговорення широкого кола питань, пов'язаних із результатами застосування одного з найважливіших процесуальних кодексів у правовій системі країни.

Вітаючи учасників форуму голова Комітету з питань правової політики Верховної Ради України, народний депутат України Валерій Писаренко відзначив: «Ухвалення нового Кримінального процесуального кодексу України стало ключовою подією в правничому житті країни останніх років». Погоджуючись з тим, що наразі виникає чимало проблем із практичним застосуванням новел кодексу, пан Писаренко розпочав обговорення з позитивних результатів, навівши деякі статистичні дані. Так, за його словами, у 70% випадків суд схиляється до застосування запобіжних заходів, відмінних від арешту. При цьому, найпопулярнішими серед них є особиста порука та домашній арешт. «Зі старого прокурорського КПК ми отримали новий адвокатський кодекс», - переконаний Валерій Писаренко.

Врешті, народний депутат висловив сподівання щодо найскорішого прийняття нового Закону України "Про прокуратуру", який має зробити значний внесок у реформування діючої системи прокурорських органів.

В свою чергу, Президент АПУ Денис Бугай (ЮК "Ващенко, Бугай і партнери"), висловив готовність до подальшої роботи над систематизацією пропозицій щодо удосконаленням діючого КПК та запевнив присутніх у готовності Асоціації й надалі брати участь у побудові ефективного діалогу між усіма сторонами процесу.

Виступаючи від імені Вищої кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури (ВКДКА), її очільник Валентин Загарія (ЮФ "Спенсер і Кауфманн") розповів про роботу комісії у напрямку забезпечення професійних прав адвокатів та звернув особливу увагу на роботу, яка ведеться у сфері гарантування права адвоката на отримання інформації шляхом направлення адвокатського запиту.

Естафету обговорення перейняв Іван Мосьондз, суддя судової палати з розгляду кримінальних справ Апеляційного суду міста Києва, який озвучив проблемні питання застосування КПК у судочинстві. Однією з таких проблем він назвав одночасну дію двох процесуальних кодексів - у старій та новій редакції.

Учасники форуму також мали нагоду заслухати позицію і представника прокуратури, на яку часто сиплеться чимало каміння від адвокатів. Юрій Севрук, заступник начальника управління нагляду за додержанням законодавства органами внутрішніх справ представив особливості здійснення прокурором функції процесуального керівництва. він звернув увагу на величезну кількість справ, які впали на плечі прокурорів, унаслідок чого наразі всі прокурорські працівники без винятку мають брати участь у прокурорському керівництві, ухвалювати рішення та формулювати правові позиції. Однією з причин проблем із практичним застосуванням новел КПК Юрій Севрук назвав необізнаність як працівників прокуратури, так і самих громадян з новими можливостями, які надані законодавством. "Проводиться роз'яснювальна робота, і ми бачимо, що ситуація поступово виправляється. Наприклад, кількість укладених угод про примирення уже досягла 200 тисяч", - констатував він.

Основна частина заходу припала на розгляд практики адвокатів у сфері забезпечення рівності сторін у кримінальному процесі, забезпечення прав осіб під час досудового провадження, захист прав адвоката та інші актуальні питання застосування нового КПК. У ході заходу відбулася плідна дискусія за участі суддів з різних регіонів країни, адвокатів та експертів з практики Європейського суду з прав людини.

Детальніше про думки суддів та практикуючих адвокатів читайте у наступному номері "Вісника АПУ".

Асоціація правників України висловлює щиру вдячність генеральному партнеру ЮК "Ващенко Бугай і партнери" за підтримку заходу.

ФОТОЗВІТ

Legal assistance