Українська команда взяла участь у міжнародному раунді Конкурсу ім. Б.Телдерса, м. Гаага, Нідерланди

Іван Коротков,викладач,завідувач Центру міжнародного права Київського міжнародного університету,тренер команди Київського міжнародного університету,яка перемогла у національному раунді Конкурсу імені Бена Телдерса

 

Конкурс з міжнародного права імені Бена Телдерса є одним із найпрестижніших конкурсів з міжнародного публічного права. Оргкомітет заздалегідь готує фабулу справи, яку розміщують на офіційному веб-сайті та надсилають зареєстрованим командам. Університетські команди аналізують фабулу з міжнародно-правової точки зору та розробляють аргументацію для обох сторони сторін справи: позивача і відповідача. Ця письмова аргументація оформляється у вигляді двох меморандумів за чітко визначеною регламентами конкурсів структурою. Під час національного та міжнародного раундів студенти мають захищати свої позиції в усній формі перед почесним журі. Письмові і усні аргументи мають надаватись виключно англійською мовою.

Цей Конкурс є європейським конкурсом, в якому щорічно змагаються команди з більше 20 країн з усієї Європи, а фінал цього конкурсу проходить у м. Гаага, Нідерланди, в приміщенні Міжнародного Суду ООН.

Конкурс імені Бена Телдерса передбачає проведення національного раунду в кожній країні для визначення вищого навчального закладу, який буде представляти країну на міжнародному раунді. При цьому слід зазначити, що національний раунд має бути проведений незалежною авторитетною організацією.

У 2004 році Національним організаційним комітетом конкурсу в Україні виступила Асоціація правників України. Більше того, Організаційний комітет Конкурсу міжнародного права імені Бена Телдерса призначив АПУ постійним національним організаційним комітетом цього конкурсу в Україні. Цього року національний раунд Конкурсу проходив у приміщенні Верховного Суду України. В національному раунді брали участь команди Національної юридичної академії України імені Ярослава Мудрого, Таврійського національного університету та Київського міжнародного університету. Переможцем Національного раунду стала команда Київського міжнародного університету, яка і представляла Україну на міжнародному раунді в м. Гаага, Нідерланди.

Поїздка на міжнародний раунд конкурсу відбулась 13-19 квітня 2004 року. Команда Київського міжнародного університету, що здобула право представляти Україну на міжнародному раунді, прибула до Голландії у складі Сергія Влащенка, Євгена Карастоянова, Ігоря Лозенка та Юрія Нечаєва, тренер - Іван Коротков. В аеропорту міста Амстердам команду з України зустріла виконавчий директор Організаційного Комітету - Аннемік Робертс, а Голландія зустріла нас чудовою погодою.

За день до безпосереднього початку змагань у приміщенні Університету міста Лейден відбувся брифінг команд, під час якого учасникам розповіли про деталі Конкурсу, а кожна команда коротко представила себе. Після брифінгу програма Конкурсу передбачала невеликий фуршет, під час якого, вже традиційно, мета кожної команди - дізнатися про своїх опонентів, адже кожна команда перед початком змагань знає лише номери команд-суперників. Виявилося, що нашими опонентами виступатимуть команди з Грузії, Румунії, Португалії та Фінляндії. Багато часу на фуршеті команда не пробула - завтра змагання, і в нас залишаються останні години перед виступом. Ввечері цього дня українські студенти востаннє повторили аргументи, спрогнозували запитання суддів, перечитали найважливіші положення конвенцій.

Наступив ранок 15 квітня. Швидкі збори - аби не забути чогось важливого, швидкий сніданок - і на автобус. Всі команди проживають в м. Лейден, де знаходиться Оргкомітет цього конкурсу, а безпосередньо змагання відбуваються в Палаці Миру - штаб-квартирі Міжнародного Суду ООН в м. Гаага. Під час поїздки до Гааги не помічаєш красивих краєвидів Голландії - всі думки лише про Конкурс. І ось розпочалося - всім встати! Входять судді, коротке привітання, і румунський позивач розпочинає представляти свої аргументи. Ну що ж, у нас є шанси на успіх! Лише б хлопці не розгубились. Це підтверджує і другий румунський позивач. Нарешті українська команда виходить на подіум - наш перший відповідач. Темп виступу нормальний, все йде нормально, проте не на всі запитання відповідає влучно, доктор Іден з Університету Сассекса задає дуже складні запитання..., така сама картина і з другим відповідачем. Да... Не так як хотілося б, проте на досить високому рівні. Другий раунд - ми вже в якості позивачів проти Фінляндії. Після раундів відбувається ретельне обговорення всього, що відбулося протягом першого дня.

Другий день. Позивачі виступають у цей день першими проти Грузії. Знову наше слабке місце - запитання суддів. Після перерви - відповідачі. Вони виступають проти Португалії, а Португалія - сильна команда. Виходять на подіум наші суперники, і не дуже добре представляють свої аргументи. Наш останній раунд в Палаці Миру! Все відбулося на найвищому рівні - темп, інтонація, жести тощо, проте найголовніше - влучні відповіді на всі без виключення запитання суддів. У команди України просто емоційний підйом після закінчення цього раунду. Якби ось так ми провели всі попередні раунди!

У цей же день під час фуршету відбулося оголошення фіналістів - ними стали команди з Данії та Швеції. Протягом цього ж фуршету ми спілкуємося з суддями, дізнаємося про наші помилки та на що слід звернути увагу під час презентації аргументів перед судом.

17 квітня - фінал, який традиційно проходить у залі засідань Міжнародного Суду ООН. Послухавши команди Данії та Швеції, розумієш, що для того, щоб потрапити до фіналу слід багато працювати - завдання на наступний рік. Переможець фіналу - команда Швеції, проте переможцем змагань, тобто командою, яка набрала найвищу загальну кількість балів стала, як і минулого року команда з Німеччини. Вже на Батьківщині ми отримали точні результати змагань, за якими команда України зайняла 12 місце з-понад 22 команд.

Конкурс, окрім безпосередньо судових дебатів і результатів, передбачав багато різноманітних заходів і, головне, спілкування з представниками різних країн Європи. Мої студенти і я спілкувались мабуть з кожною командою з 22 країн Європи, і це було здорово. І окрім неоціненного досвіду участі в судових дебатах, що допоможе студентам в їх практичній роботі, ми увезли з собою незабутні враження про маленьку, проте прекрасну країну - Голандію і її мешканців.

Хотілося б також відзначити наших спонсорів, без яких поїздка до Голландії була б неможливою, - це Київський міжнародний університет, KLM (Королівські Голландські Авіалінії), Посольство Королівства Нідерланди в Україні та Юридична фірма "Грищенко та партнери", і, звичайно, Асоціація правників України, яка після закінчення національного раунду допомагала команді КиМУ в пошуках спонсорів.

Do you have an interesting idea for an event?