Відкрите звернення АПУ щодо публічних висловлювань заступника Генпрокурора України
КИЇВ — 1 грудня 2016 року. Асоціація правників України (АПУ) оприлюднила відкрите звернення щодо неприпустимості нівелювання конституційної функції захисту прав і свобод людини у публічних висловлюваннях.
Асоціація підтримує усі свої попередні заяви, зокрема, від 30 листопада 2013 року, та надалі вимагає покарати винних осіб, які скоїли вбивства та застосовували силу щодо учасників Революції Гідності.
Водночас, Асоціація не може лишатися осторонь неприпустимих заяв заступника Генерального прокурора — Головного військового прокурора Анатолія Матіоса.
Так, Анатолій Матіос 28 листопада 2016 року у студії телеканалу «112 Україна», коментуючи діяльність захисника у кримінальному провадженні, зазначив: «Все, що сьогодні розказує так званий захисник (не знаю його фаховий рівень) беркутівців — це просто плювок всім людям, які бачили кров, які три місяці поспіль після лютого застеляли всю Інститутську квітами... Не знаю, чи він там був, не знаю, чи знає він, що таке кров, але по-людськи, як казав сьогодні Генеральний прокурор, так як я українець, я б йому вмазав дуже добре в пику, щоб він вмився юшкою і відчув, наскільки це солодко втрачати рідних...».
Вважаємо висловлювання заступника Генерального прокурора України — Головного військового прокурора, який уособлює сторону обвинувачення, таким, що вказує на неповагу не лише до окремого захисника, а й до конституційної функції захисту.
Асоціація звертає увагу на неприпустимість таких дій та заяв, які свідчать про:
1) неповагу до конституційної функції захисту прав і свобод людини, а також професії адвоката;
2) ототожнення адвоката з клієнтом, що прямо заборонено законом;
3) непрофесійність та неповагу до закону, оскільки, фактично, такі дії можуть сприйматися, як заклик до вчинення дій, що можуть бути кваліфіковані, як кримінальне правопорушення (спричинення тілесних ушкоджень або хуліганство).
Асоціація наполягає на необхідності неухильного дотримання прав і забезпечення реалізації гарантій діяльності адвокатів та закликає органи прокуратури дотримуватися професійних прав і гарантій, а також принципу рівності прав учасників у кримінальному провадженні.