Якою бачать юридичну освіту правники: результати опитування

КИЇВ — 11 травня 2016 року. Асоціація правників України (АПУ) представила результати опитування щодо реформи юридичної освіти.

Опитування членів АПУ проводилося у квітні 2016 року та охопило питання структурування юридичної освіти та базові принципи реформи. Свою думку висловили 229 правників, переважна більшість яких є представниками приватної юридичної практики та освітянами.

Стан юридичної освіти наразі бажає бути кращим – у цьому висновку правники були одностайні. Жоден респондент не назвав рівень вузівської підготовки відмінним, а більшість поставила освіті оцінку «задовільно».

Відповідаючи на питання щодо вибору концепції реформи юридичної освіти, майже 60 % опитаних висловилися за необхідність змін, однак бачення реформи дещо відрізнялися. Так, 32,8 % опитаних підтримали введення 3-річної магістерської програми з права з можливістю вступу випускників будь-яких бакалаврських програм з одночасною ліквідацією бакалаврату з права. Трохи менше, 24,5 % респондентів вважають оптимальним запровадження наскрізної магістерської програми тривалістю 4,5 — 5 років.

Серед ключових проблем юридичної освіти опитані назвали брак практичних навичок у студентів (73,8 %) та невідповідність навчальних курсів сучасним вимогам юридичного ринку та професії (63 %). На третьому місці — низький рівень викладання та вивчення англійської та інших іноземних мов (47,2 %).  

Практично всі респонденти вважають рівень бакалавра достатнім для роботи (91,7 %). Довірили би роботу бакалаврам, хоча й би на деяких категоріях посад, таких як помічник юриста, державний виконавець тощо 57,6 % опитаних.

Вивченню іноземної мови має бути приділена ключова увага — з таким постулатом погодилася половина респондентів. Ще 40,2 % вважають, що вивчення іноземних мов має бути включено до навчальних програм, однак не у якості пріоритетних дисциплін. І лише 8 % опитаних вважають поточний рівень вивчення іноземних мов достатнім.

Існування спеціальності «міжнародне право» опинилося під загрозою. Трохи більше половини опитаних висловилися за те, щоб підготовка юристів-міжнародників здійснювалася у межах спеціальності «правознавство». Третина ж опитаних (34,5 % ) вважають за необхідне збереження існуючого поділу.

Аналогічні думки побутують і у ставленні до існування заочної післядипломної освіти: 52 % вважають, що таким чином не вдається підготувати професійного правника, а 35,4 % проголосували за збереження існуючої системи.

Нагадуємо, що опитування проводилося у межах роботи Комісії АПУ з питань удосконалення юридичної освіти, що наразі є одним з пріоритетних напрямів діяльності організації.  

Переглянути результати опитування можна за посиланням.

У вас є цікава ідея заходу?

Сайт використовує cookies та інші технології для того, щоб ми могли запам’ятовувати Ваші вподобання та дізнаватись, як саме Ви використовуєте наш сайт. Обробка вказаних даних відбувається відповідно до Положення про обробку та захист персональних даних Всеукраїнської громадської організації «Асоціація правників України», з яким можна ознайомитися за посиланням.
Натискаючи «ТАК», Ви надаєте згоду на використання cookies та інших технологій під час відвідування нашого сайту.
ТАК