Інформаційні технології та штучний інтелект на службі у юриста стали темою для обговорення на засіданні Комітету з трудового права
КИЇВ — 3 грудня 2012 року. Комітет з трудового права Асоціації правників України (АПУ) провів засідання з метою обговорення можливостей впровадження інформаційних технологій та застосування штучного інтелекту на службі у юриста.
«Сучасні технології допомагають надавати юридичні послуги, а не лише організовувати взаємодію з клієнтами» — це твердження стало основним лейтмотивом засідання Комітету.
На засіданні наводилися закордонні приклади використання інформаційних технологій, які дозволяють не лише подавати он-лайн заявки на здійснення найпоширеніших реєстраційних операцій, таких як, наприклад, реєстрація компанії або модельного статуту, але й здійснювати моделювання договорів, відповідаючи на запитання «розумної» програми. На такі договори навіть дається гарантія проти оспорювання. Є також і програми, які розпізнають запит і допомагають користувачу обрати саме ті документи, які необхідні для роботи з конкретною справою або запитом.
Іншим напрямом використання сучасних досягнень он-лайн комунікації є пошук юристів та консультацій самими споживачами послуг. Робота у цих двох сферах уже давно активно ведеться у США та інших країнах, навіть у Росії. Масштаби роботи дозволяють виданням робити закиди про те, що штучний інтелект може забрати роботу у юристів.
Україна ж поки робить перші кроки у сфері впровадження інформаційних технологій та штучного інтелекту завдяки сміливій ініціативі окремих юристів та компаній.
Під час засідання, побудованого у форматі круглого столу, учасники мали нагоду познайомитися з двома вітчизняними першопрохідцями — проектом SmartDoc та Freelawyer.
Перший проект SmartDoc представив його керівник Микита Полатайко, який називає себе архітектором конструктора договорів. Основна мета «розумних документів» — надання користувачам можливості самостійно та без зайвих зусиль створювати необхідні договори. «SmartDoc — соціально орієнтована компанія, яка ставить для себе за мету розвивати і вдосконалювати правову культуру шляхом виведення на ринок послуги формування договорів. SmartDoc дає можливість убезпечити свої інтереси, самостійно проконтролювати правильність вказаних умов договору, завдяки чому можна уникнути певних ризиків у результаті укладання угоди».
Інший цікавий та, напевно, унікальний для України сервіс під назвою Freelawyer.ua презентував його виконавчий директор Андрій Кацалап. На відміну від першого проекту, цей сайт побудований на взаємодії користувачів — клієнтів та юристів. Так, користувачі можуть розміщувати оголошення щодо пошуку необхідних послуг або необхідності надання певних консультацій та вказувати ціну, яку вони готові заплатити, та навіть бажаний термін виконання роботи. Також на сайті є профайли юристів, кожен з яких містить біографію та основну інформацію щодо досвіду консультанта, і що навіть важливіше - його рейтинг та відгуки користувачів. Кожен потенційний клієнт, переглядаючи відповіді юристів на своє оголошення, може обрати вподобаного консультанта, погодити вартість та строки виконання завдання. Андрій Кацалап запевнив, що при реєстрації диплом кожного юриста перевіряється, однак, посилаючись на загальну кількість юристів, які випускаються щороку, та якість освіти, звичайно, вважають найякіснішим показником рейтинг та відгуки користувачів.
Наразі сервіс є безкоштовним, але в майбутньому є плани щодо монетаризації сайта задля його удосконалення та просування у широкі маси.