VIII Щорічна правнича конференція Асоціації правників України – зустріч в Одесі

ОДЕСА — 9—10 червня 2011. Відбулася VIII Щорічна правнича конференція Асоціації правників України — наймасштабніший річний захід АПУ. Більше сотні учасників, насичена програма, найкращі доповідачі, гостинні одеські прийоми, море та сонце — досить принад для того, щоб зібрати провідних правників України на чорноморському узбережжі.

Цього року був дещо змінений формат конференції, враховуючи побажання та думки учасників попередніх років. Так, сесії були згруповані відповідно до певної тематики та проходили послідовно, тому учасникам більше не довелося обирати між двома-трьома засіданнями комітетів, які проходять паралельно, як це було в минулі роки.

Перший день роботи конференції охопив цілу низку питань, з якими доводиться мати справу юристам під час супроводу комерційних операцій клієнтів: оподаткування, структурування бізнесу, корпоративне управління, захист прав інтелектуальної власності, статус нерезидентів — все це стало предметом чотирьох сесій конференції.

По закінченню Пленарного засідання розпочалася робота першої сесії конференції, яка була присвячена питанням застосування норм корпоративного законодавства. Голова Комітету АПУ з корпоративного права Олена Щербина (ЮФ «Саєнко Харенко») представила свій критичний погляд на корпоративне законодавство.

Проблематика, порушена наступним доповідачем, відкрила велику кількість неурегульованих питань, викликавши тривале обговорення. У своїй доповіді Ольга Просянюк (АФ «Актіо») зосередила увагу на проблемах, які можуть виникнути у разі спадкування частки учасником товариства з обмеженою відповідальністю. Вона пропонує чітко прописувати процедуру та механізм спадкування часток в статуті товариства, що може стати у нагоді у разі виникнення подібних проблем. Андрій Селютін (АФ «АНК») провів порівняльний аналіз англо-саксонської та німецької моделей корпоративного управління та особливостей їх адаптації в Україні.

Доповідачі другої сесії конференції розглядали питання оподаткування та новели у цій сфері. Про основні зміни щодо оподаткування операцій з нерезидентами та застосування угод про уникнення подвійного оподаткування розповів Іван Юрченко (АО «ЮФ «Василь Кісіль і Партнери»). Значна частина обговорення також була присвячена використанню закордонних юрисдикцій для податкової оптимізації. Микола Очкольда (АК «Легітимус») роз’яснив, які податки доведеться сплачувати нерезидентам — фізичним та юридичним особам від доходу, отриманого від операцій з нерухомим майном. Завершила роботу сесії доповідь Андрія Журжія (Fozzy Group), який висвітлив проблемні питання оподаткування операцій з цінними паперами.

По обіді настав час міжнародників під головуванням Олени Балбекової (ЮФ «Воропаєв та Партнери»). Нещодавно вступили в силу зміни до законодавства, які вплинули на процес структурування активів з використанням іноземних юрисдикцій з низьким рівнем оподаткування. Їх наслідки для бізнесу аналізував Валентин Гвоздій (ЮФ «Гвоздій та Оберкович») на прикладі Кіпру, Белізу та Британських Віргінських островів. Завдяки Максиму Черкасенко (АО Arzinger) учасники конференції отримали поради стосовно проведення юридичного аудиту при купівлі акцій компаній в юрисдикціях з низьким рівнем оподаткування. Тему, близьку для одеситів, представляла Наталія Мирошниченко (ЮФ «Міжнародна юридична служба»): її доповідь стосувалась ролі морського комерційного арбітражу у врегулюванні спорів.

Заключна сесія першого дня конференції була присвячена питанням фармацевтичного права та інтелектуальної власності. Про те, якою має бути реклама лікарських засобів, розповідав Андрій Горбатенко (ЮК «Правовий Альянс»). Поради щодо боротьби з контрафактними лікарськими засобами надавали Наталія Мещерякова (Експертне бюро з питань інтелектуальної власності) та Микола Потоцький (DD&I IP Agency). Робоча частина першого дня конференції завершилася аналізом нових тенденцій розвитку системи авторського права та суміжних прав в Україні та світі, які представила Ірина Стройко («Телерадіокомпанія «Студія «1+1»).

Другий день конференції був присвячений обговоренню результатів судової реформи. Ігор Головань (АФ «Головань і Партнери»), Вадим Беляневич (АО «ЮФ «Василь Кісіль і Партнери») та Станіслав Щотка (суддя Верховного Суду у відставці) ділилися своїми думками з приводу розвитку процесуального законодавства та судової практики.

Робота конференції завершилася вибуховою сесією від провідних експертів у сфері захисту бізнесу та прав адвокатів. Євген Солодко (АГ «Солодко і партнери») представив оптимальну схему побудови кримінально-правового захисту в економічній сфері. А про способи протидії заходам тиску, зокрема правом на арешт, розповів адвокат Андрій Циганков. Завершив роботу сесії майстер-клас Володимира Єфименка (АФ «Головань і Партнери») з особливостей захисту власників бізнесу та посадових осіб в кримінальному процесі.  

У вас є цікава ідея заходу?