Асоціація правників України пропонує внести зміни до Кримінально-процесуального кодексу України

КИЇВ – 1 вересня 2010 року. Асоціація правників України (АПУ) направила звернення до заступника голови Адміністрації Президента України Андрія Портнова з проханням розглянути проект змін до Кримінально-процесуального кодексу України, який підготував член Правління АПУ Денис Бугай (ЮК «Ващенко Бугай і Партнери»).

Суть законопроекту полягає у відміні такого запобіжного заходу, як взяття під варту за підозрою у вчиненні певного ряду економічних злочинів, серед яких – шахрайство, фіктивне банкрутство, доведення до банкрутства, незаконне використання знака для товарів і послуг, розголошення комерційної або банківської таємниці, легалізація (відмивання) доходів, отриманих злочинним шляхом тощо. Натомість пропонується ввести інститут застави, розширивши положення КПК щодо її предмету (заставного майна), розміру застави, підстав та умов її застосування.

Як йдеться у пояснювальній записці до законопроекту, недостатнє правове регулювання застави як запобіжного заходу не сприяє повноцінній реалізації цього кримінально-процесуального інституту на практиці. Наразі залишаються недостатньо вирішеними питання щодо предмета застави, заставного майна, розміру застави, підстав та умов застосування цього запобіжного заходу, розширення та конкретизації його цілей.

З метою гуманізації кримінального судочинства існує потреба у скороченні репресивних заходів та заміні їх економічними важелями впливу. Суть майнових запобіжних заходів (основним з яких є застава) полягає в забезпеченні відповідної поведінки обвинуваченого шляхом отримання матеріальної гарантії виконання зобов’язання. Фактично не позбавляючи особу волі, явка та належна поведінка досягаються внесенням визначеної грошової суми або іншого майна, а також загрозою значних матеріальних втрат у випадку неявки до органів, що ведуть кримінальний процес.

Окрім цього, застосування застави як запобіжного засобу замість взяття під варту дозволить скоротити затрати держави на утримання обвинувачених у слідчих ізоляторах.

«Цей законопроект фактично є мікрореформою кримінальної юстиції. Якщо документ отримає силу закону, він позитивно вплине на підприємницьке середовища та вирве з рук правоохоронних органів такий потужний «корупційний інструмент», як погрозу взяття під варту», – переконаний Денис Бугай.

У вас є цікава ідея заходу?

Сайт використовує cookies та інші технології для того, щоб ми могли запам’ятовувати Ваші вподобання та дізнаватись, як саме Ви використовуєте наш сайт. Обробка вказаних даних відбувається відповідно до Положення про обробку та захист персональних даних Всеукраїнської громадської організації «Асоціація правників України», з яким можна ознайомитися за посиланням.
Натискаючи «ТАК», Ви надаєте згоду на використання cookies та інших технологій під час відвідування нашого сайту.
ТАК