Дослідження «Роки за ґратами без вироку»

Дослідження під назвою «Роки за ґратами без вироку: тривале тримання під вартою в Україні внаслідок порушення розумних строків кримінального провадження» проведено Фундацією «Відкритий Діалог» під егідою Асоціації правників України, фінальні результати якого презентували 18 серпня 2016 року.

Звіт підготовлений з урахуванням коментарів адвокатів, аналітиків громадських організацій, представників Міністерства юстиції та Генеральної прокуратури України, які раніше взяли участь в обговоренні попередніх результатів дослідження.

У дослідженні розглянуто шляхи вирішення проблеми обвинувального ухилу у роботі суддів, а також проблеми негласного обов’язку прокурорів за будь-яку ціну добиватися обвинувального вироку (навіть за відсутності доказів вини). Проаналізовано дії учасників проваджень та організаційні недоліки у роботі судів, які призводять до затягування судового розгляду.

У звіті відображені останні статистичні дані, а також детально представлено 17 кейсів, де особи трималися під вартою протягом 4-7 років, а в окремих випадках – 8 і 10 років. У цих провадженнях зафіксовані грубі порушення з боку слідства та випадки застосування тортур з метою отримання зізнавальних показань.

Зокрема, понад 2% кримінальних проваджень в Україні розглядаються судами протягом 2 років, а ще 4,2% проваджень — за строк від 6 місяців до 1 року. Станом на 1 квітня 2016 року майже 2000 осіб утримувалися в СІЗО від 6 місяців до 1 року, а 958 осіб — від 1 року і більше.

Тривале тримання під вартою часто є ознакою грубих порушень з боку слідства і використовується слідчими органами для вчинення тиску або вимоги зізнання. У звіті представлено 17 випадків, у яких описані справи осіб, яких тримали або тримають в СІЗО протягом кількох років (в окремих випадках — 8 і 10 років!). У цих провадженнях, зокрема, зафіксовані випадки застосування тортур з боку правоохоронних органів.

Формулювання підготовлених рекомендацій до органів влади щодо забезпечення права на розумні строки кримінального провадження дозволяє в подальшому на основі них розробити законопроекти про внесення змін і доповнень до КПК.

НАГАДАТИ ПАРОЛЬ