Новини

АПУ засуджує збройну агресію Російської Федерації проти України

2022-01-26

КИЇВ — 26 січня 2022 року. Асоціація правників України виступила із заявою, у якій висловила занепокоєння тим, що Російська Федерація постійно і системно порушує принципи та норми міжнародного права, які гарантують суверенітет і територіальну цілісність України як незалежної держави, а також міжнародні акти у сфері прав людини.

Починаючи з 2014 року, Росія, всупереч нормам міжнародного права, окупувала АР Крим, м. Севастополь і частину Донецької та Луганської областей України. Це є порушенням імперативних норм міжнародного права та збройною агресією проти України.

Міжнародна протиправність цих дій РФ підтверджена резолюціями універсальних та регіональних організацій, заявами держав, що підтримують суверенітет і територіальну цілісність України, процесами у міжнародних судових установах. Європейський суд з прав людини (ЄСПЛ) уже встановив, що Росія, починаючи з 2014 року, здійснювала ефективний контроль над Кримом, що фактично означає визнання окупації (про це йдеться у рішенні щодо прийнятності від 16 грудня 2020 року у міждержавній справі «Україна проти Росії (щодо Криму)», заяви № 20958/14 та 38334/18).

У 2021 році Росія почала нарощувати війська на кордоні з Україною, і кількість військовослужбовців і техніки постійно зростає. За останніми даними Ради національної безпеки та оборони, концентрація регулярних військ біля українських кордонів перевищує 127 тис.

Можливість військового вторгнення на територію України використовується Російською Федерацією як засіб впливу на внутрішню й зовнішню політику України та політику міжнародних організацій щодо України. У грудні 2021 року Росія відкрито висловила ультиматум Сполученим Штатам Америки щодо недопущення подальшого розширення НАТО на країни колишнього СРСР, передусім маючи на увазі Україну, і припустила застосування сили у разі незгоди з цього питання.

19 січня 2022 року до Держдуми було внесено проєкт звернення до Президента Росії Володимира Путіна щодо необхідності визнання окупаційних адміністрацій на тимчасово окупованих територіях Донецької та Луганської областей, так званих ЛНР та ДНР, і це звернення буде винесено на голосування Державною думою РФ у лютому 2022 року.

АПУ наголошує на тому, що міжнародне право забороняє агресію, а суверенітет і територіальна цілісність України забезпечені та гарантовані низкою міжнародних договорів, зокрема Декларацією про принципи міжнародного права щодо дружніх відносин і співробітництва між державами відповідно до Статуту ООН, Заключним актом Наради з безпеки та співробітництва в Європі (Гельсінський акт), Меморандумом про гарантії безпеки у зв’язку з приєднанням України до Договору про нерозповсюдження ядерної зброї (Будапештський меморандум) та іншими договорами. Незворотність європейської та євроатлантичної інтеграції України є правом та суверенним вибором України, закріпленим у Конституції України.

Будь-які дії Російської Федерації, спрямовані на порушення суверенітету та територіальної цілісності України, вчинені у будь-якій формі та з будь-якою ціллю («захист російськомовного населення на сході України», «захист громадян РФ», тобто осіб, які отримали паспорти РФ як результат примусової паспортизації, «визнання та підтримка» так званих Донецької та Луганської народних республік тощо), є міжнародно-протиправними та засуджуються правовою спільнотою України.

Будь-яке втручання РФ у питання внутрішньої та зовнішньої політики України, зокрема щодо членства України в ЄС і НАТО, є недопустимим. Кримський півострів, Донецька і Луганська області є невід’ємними частинами України і їх «визнання» РФ розглядається правничою спільнотою як чергове порушення норм міжнародного права.

Асоціація готова до співпраці з Верховною Радою, урядом та Президентом України, міжнародними організаціями та дипломатичними установами для надання будь-якої юридичної підтримки, правової експертизи чи юридичного супроводу процесів у міжнародних судових установах, необхідних для протидії збройній агресії РФ і захисту суверенітету та територіальної цілісності України.

З повним текстом заяви можна ознайомитися за посиланням.

Вступити до АПУTelegram-каналYouTube-канал.

Якщо ви бажаєте підтримати діяльність АПУ, будемо вдячні, якщо ви зробите це за посиланням.