Новини

Менше критики. Що змінилося на краще за 30 років незалежності України

2021-10-07

КИЇВ — 07 жовтня 2021 року. Провокаційна теза: в Україні зараз легко і безпечно вести бізнес. І це не наївний погляд українського юриста, а чисті факти і статистика.

Микола Стеценко, член Правління Асоціації правників України, керуючий партнер AVELLUM, надав свій коментар на запит Forbes Ukraine.

Радянське минуле

На початку становлення України після розпаду Радянського Союзу в ній майже не було приватних компаній і приватної власності. Як наслідок, Україна витратила перші десять років своєї незалежності на приватизацію багатьох великих і малих радянських підприємств, передачу землі та квартир у приватну власність, а також на появу та процвітання комерційних підприємств.

До 2000 року в Україні вже була встановлена (хоча вона ще розвивалася) ринкова економіка, яка страждала від корупції, рейдерства та надзвичайної бюрократії. На той час наша держава мала радянську спадщину, поєднану з процесом ведення комерційної діяльності у стилі «Дикого Заходу». Тому щоб побачити зміни, краще порівнювати Україну у 2000 році з її станом у 2021 році.

Державні реєстри

У 2000 році в Україні було лише 4 загальнодоступні реєстри, що, в основному, здійснювали реєстрацію компаній. У 2021 році в Україні існує майже 70 державних реєстрів, які доступні онлайн і надають корисну інформацію компаніям у більшості сфер комерційної діяльності. Такі служби як Opendatabot дозволяють здійснювати комплексний пошук інформації про будь-яку компанію, а також одразу отримувати повідомлення про будь-які зміни в реєстрах власників та керівництва відповідної компанії. Ви можете навіть ознайомитися з фінансовою інформацією, яку компанії постійно подають до державних органів.

Заснування компанії

Коли я розпочав свою кар’єру у лютому 2000 року, мені потрібно було 30-40 днів, щоб зареєструвати нову компанію у Києві, і це включало 14 різних процедур. Нині, якщо ви дуже поспішаєте, то можете зареєструвати компанію (як правило, ТОВ) лише за 2 години та завершити більшість процедур (до 6) онлайн. Переважна кількість нотаріусів по всій країні будуть раді допомогти вам, якщо ви хочете зробити це особисто.

Захист міноритарного акціонера

У Звіті Світового банку про здійснення комерційної діяльності за 2007 рік Україна була 142 зі 175 країн у рейтингу, що стосувався захисту міноритарних акціонерів. Тепер Україна вже на 45 місці, та у найближчому майбутньому очікується подальше покращення захисту інвесторів з прийняттям нового Закону про акціонерні товариства. Корпоративне законодавство України зараз надає гнучкість для корпоративного управління приватними компаніями, корпоративні договори стають більш популярними, а судова практика заповнила найбільш неоднозначні прогалини у корпоративних спорах. Водночас суди менше схильні до корупції, оскільки процесуальне законодавство покращилося за останні 5 років.

Ліцензована діяльність

Як пострадянська бюрократична держава, Україна вимагала ліцензії для 65 видів діяльності у 2000 році. На той час також вимагалося ще більше дозволів та дозвільної документації. Кількість ліцензій скоротилася до 34 на сьогоднішній день, при цьому більшість ліцензій зараз видається онлайн та знаходиться у відкритому доступі. Україна загалом скасувала численні зайві дозволи.

Дозволи на працевлаштування

Процедури видачі іноземним громадянам дозволів на працевлаштування мали сумну славу, потрібно було чекати у довгих чергах, строки розгляду заяви становили щонайменше 30 днів та часто державні службовці на власний розсуд ухвалювали абсурдні рішення. Зараз потрібно до 7 днів для отримання дозволу на працевлаштування. У деяких випадках взагалі не потрібно чекати.

Реєстрація майна

Процедура реєстрації нерухомого майна мала не менш сумну славу. Часто потрібно було до 90 днів, щоб зареєструвати будинок або квартиру, при цьому витрати становили 4,3 % від загальної вартості майна.

Реєстрація у Бюро технічної інвентаризації (БТІ) входила у трійку найпоширеніших джерел корупції в Україні протягом багатьох років або навіть десятиріч. Сьогодні за один день можна зареєструвати нову квартиру у державному реєстрі без потреби звернення до БТІ, а витрати знизилася до 1,7 % від вартості майна. У більшості випадків походу до приватного нотаріуса буде цілком достатньо для придбання чи продажу земельних ділянок, будинку або квартири.

Міжнародні угоди

Україна майже подвоїла кількість підписаних міжнародних угод (у тому числі двосторонніх угод про взаємний захист інвестицій): з 2 405 у 2000 році до 4 647 у 2021 році. Це надає впевненості інвесторам, що у разі виникнення спору з урядом, інвестор може звернутися за захистом до інвестиційного арбітражу.

«Дія Сіті»

В Україні набрав чинності Закон про стимулювання розвитку цифрової економіки. Він створив спеціальний режим для кваліфікованих ІТ компаній щонайменше на наступні 25 років. Серед іншого, він передбачає гнучкі умови працевлаштування ІТ спеціалістів та ще більше гнучкості у договорах і корпоративному управлінні. Якщо цей режим виявиться популярним у майбутньому, то є висока ймовірність, що він буде поширений і на інші галузі по всій Україні.

Звичайно, в Україні ще є що покращувати. Однак прогрес нашої держави заслуговує похвали та уваги як з боку іноземних, так і вітчизняних інвесторів.

Майбутні заходи Асоціації правників України — за посиланням.

Приєднуйтеся до наших сторінок у соціальних мережах LinkedIn і Facebook.