Новини

Призвали на строкову службу: що робити тімліду?

2021-04-06

КИЇВ — 06 квітня 2021 року. Верховна Рада України прийняла Президентський законопроєкт №3553 щодо реформування системи військових комісаріатів. Він дозволяє протягом доби закликати на службу резервістів в особливий період без оголошення мобілізації. Що робити, якщо ви цінний працівник, який не має особливого військового хисту? Розповів Олег Паракуда, партнер ЮК SLS Group.

— Одним із базових конституційних обов’язків громадян України є захист держави, її незалежності та територіальної цілісності. Всі громадяни відбувають військову службу відповідно до закону. 

Якщо ви повнолітній чоловік, не визнані за результатами медичного огляду непридатним, не досягли граничного віку перебування в резерві, не вислужили встановлений строк за призовом в особливий період, не є багатодітним батьком, в якого на утриманні неповнолітні діти, або науковим працівником із науковим ступенем, то ви зобов’язані служити.

Якщо ж ви при цьому цінний працівник, що не має жодних згаданих вище регалій та не маєте особливого військового хисту і бажаєте у важкий для країни час примножувати її економічний потенціал, то вам слід набути статусу «заброньованого». 

Як це зробити?

Бронювання військовозобов’язаних, які перебувають у запасі, здійснюється в мирний та у воєнний час з метою забезпечення функціонування органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, а також підприємств, установ і організацій в особливий період.

Бронюванню підлягають військовозобов’язані, які працюють на об’єктах, яким встановлено мобілізаційні завдання (замовлення), у разі, якщо це необхідно для забезпечення функціонування держави та виконання мобілізаційних завдань. 

Враховуючи викладене, роботодавець, який не хоче втратити цінного працівника, повинен спробувати отримати мобілізаційне завдання та включити відповідні посади на своєму підприємстві до переліку заброньованих. 

Як показав досвід мобілізації в період 2014 — 2016 років, саме це завдання є найбільш проблемним для бізнесу. Його суть зводиться до того, що бронювання здійснюється у мирний час, а поки проблема тебе не зачепила її не існує.

Після оголошення мобілізації потрапити до переліку «заброньованих» стало значно складніше, адже кількість бажаючих і зацікавлених, як правило, різко зростає.

Чому це непросто?

Навіть якщо роботодавець думає наперед, ситуація для нього ускладнюється тим, що сам порядок та документи, якими врегульовуються обсяги та порядок бронювання, відсутні в публічному доступі, оскільки віднесені до інформації для службового користування.

За таких обставин найкращою порадою для бізнесу буде подбати наперед про своїх працівників та спробувати внести їх до переліку «заброньованих».

Однозначно доречним виглядає надання доступу громадськості хоча б до тієї частини нормативно-правових актів, що врегульовують питання бронювання, котра стосується порядку звернення підприємств, установ та організацій за включенням працівників до переліку заброньованих.

Відкриття такої інформації не має завдати шкоди інтересам безпеки держави й водночас зможе зняти безліч запитань, якими нерідко маніпулюють.

_____________________________

Якщо ви бажаєте підтримати діяльність АПУ, будемо вдячні, якщо ви зробите це за посиланням.