Обговорена проблематика впровадження Non-compete в Україні

КИЇВ — 12 червня 2019 року. За ініціативи Комітету з питань телекомунікацій, інформаційних технологій та Інтернету відбулася дискусія з питань проблематики впровадження в національному правопорядку системи застережень щодо неконкуренції в трудових, цивільно- та господарсько-правових відносинах.

«Яким би геніальним розумом і стратегією ви не володіли, граючи поодинці, ви завжди програєте команді». Рейд Хоффман, LinkedIn co-funder.

Андрій Гаркуша, к.ю.н., адвокат, доцент кафедри цивільного, господарського і фінансового права ПЮІ НЮУ ім. Я. Мудрого, розповів про умови Non-compete, її природу, сферу дії, юридичний зміст та якою він бачить правильну NCA сьогодні:

— NCA — окрема угода, а не елемент ТД, відносини не є трудовими, походять з них, «активуються» по їх завершенню, тому ст. 9 КЗпП, відповідно до якої умови договорів про працю, які погіршують становище працівників порівняно із законодавством України про працю, є недійсними, не має застосовуватися.

— Вимоги до суб’єкта — представника персоналу, тобто правосуб’єктність + необхідність NCA.

— Альтернативність та компліментарність NCA.

Адвокат підкреслив, що стаття 3 ЦКУ щодо дотримання умов розумності має включати:

— коло та тип обмежень і категоризацію «конфіденційної інформації»;

— час і територію обмеження;

— умови та процедуру buy out;

— заохочення виконавцю — cosideration, особливо враховуючи те, що у США та ФРН «обопільність вигоди» є умовою дійсності контракту;

— санкції.

Щодо потреби у NCA за чинної практики, він підкреслив, що Non-compete — це елемент належної практики розвинених країн, який є допоміжним інструментом рекрутингу, що дозволяє відсіювати потенційно небезпечних кандидатів і заповнювати прогалини взаємних зобов’язань працівників/роботодавців.

Адвокат також зазначив, що Концепція NCA включає склад оціночних категорій, тому не може бути повноцінно врегульовано законодавчо, натомість потребує формування судової практики, а нормативне регулювання NCA має виходити з концепції: приватні інтереси vs публічний інтерес.

«Якщо ви не можете нагодувати команду двома піцами, у вас занадто велика команда». Джефф Безос, Amazon founder.

Валерія Ралдугіна, Legal Counsel IT-projects, адвокатка, поділилася власним досвідом судової практики та розкрила питання: Non-compete — свобода договору чи все ж обмеження конкуренції?

Укладення Non-compete угод з працівниками чи виконавцями послуг, зокрема у сфері IT, є звичайною практикою в країнах ЄС, США, ВБ та Канади. Водночас Україна як одна з передових країн Європи в галузі ІТ не відстає від глобальних тенденцій. Сьогодні навряд чи можна зустріти ІТ продуктову чи аутсорсингову компанію, яка б не використовувала інструмент Non-compete у договірних відносинах із працівниками чи підрядниками. Проте чи є в Україні Non-compete угоди легальним інструментом захисту від витоку конфіденційної інформації, збереження цінних кадрів та недопущення недобросовісної конкуренції?

Валерія підкреслила: це питання, з огляду на його законодавчу неврегульованість, вже не один рік поспіль породжує численні дискусії серед юристів. Фактично відповідь щодо застосування Non-compete застережень в Україні вже сформована судовою практикою, яка хоча і є незначною, проте майже однозначною у вирішенні цього питання.

«Наразі, аналізуючи судову практику, можна впевнено говорити про те, що угоди про неконкуренцію є такими, що обмежують як конституційні права працівників, так і конкуренцію на ринку відповідних послуг, з огляду на що є недійсними. Примітно, що Non-compete застереження сприймається не як прояв свободи договору, а скоріше як обмеження цього основоположного принципу в його широкому розумінні. Водночас хоча судова практика сьогодні говорить не на користь таких угод, важливість їх застосування не можна недооцінювати. Хоча б з огляду на те, що Non-compete залишається дієвим психологічним інструментом у відносинах сторін. Чи отримає Non-compete легальний статус в Україні — впевнена, що це лише питання часу. Забезпечення однакових правил гри для всіх учасників світового ринку ІТ послуг є невід’ємним аспектом глобалізації, процеси якої є незворотними для України», — зазначила адвокат.

«Секрет успішного підбору персоналу такий: шукайте людей, які хочуть змінити світ». Марк Бейноф, CEO Salesforce.

Денис Майборода, CEO Prolegals у Одесі, розповів про Non-complete clause в українських реаліях із реальними кейсами судової практики та зазначив:

«В Україні, зрозуміло, зважаючи ще й на законодавство та судову практику, доцільність використання на практиці норм про неконкуренцію — під великим питанням».

Проте, на думку Дениса, роботодавцям та замовникам програмних послуг варто включати положення про неконкуренцію у контракти, враховуючи, що:

— Це має серйозний превентивно-психологічний вплив.

— Часто дозволяє на етапі прийняття особи на роботу виявити його дійсні мотиви.

— Практика застережень про неконкуренцію є звичайною та нормальною у цій сфері відносин у розвинених країнах світу.

З презентаціями можна ознайомитися за посиланнями:

Андрій Гаркуша;

Валерія Ралдугіна;

Денис Майборода.

Ми нагадуємо, що з початку квітня Асоціація правників України проводить онлайн-трансляції всіх засідань комітетів для членів регіональних відділень. Якщо Ви бажаєте отримати доступ до перегляду відео, будь ласка, надішліть посилання на Вашу сторінку в мережі «Фейсбук» на адресу електронної пошти: amaksimov@uba.ua.

Стати членом АПУ - надихаючий нетворкінг, експертиза, практичні інструменти для розвитку та інші переваги членства

Сайт використовує cookies та інші технології для того, щоб ми могли запам’ятовувати Ваші вподобання та дізнаватись, як саме Ви використовуєте наш сайт. Обробка вказаних даних відбувається відповідно до Положення про обробку та захист персональних даних Всеукраїнської громадської організації «Асоціація правників України», з яким можна ознайомитися за посиланням.
Натискаючи «ТАК», Ви надаєте згоду на використання cookies та інших технологій під час відвідування нашого сайту.
ТАК