Новини

Детективи НАБУ, які напали на Дениса Шкаровського, на засідання Ради громадського контролю не прийшли

2019-02-06

КИЇВ - 6 лютого 2019 року. Гучний скандал в правничому середовищі щодо утисків адвоката з боку правоохоронних органів, вийшов на новий виток. Національне антикорупційне бюро вперше озвучило свою позицію щодо конфлікту між працівниками НАБУ та адвокатом компанії VB Partners Денисом Шкаровським, який трапився 25 січня під час обшуку.

Нагадаємо, Асоціація правників України звернулася до Ради громадського контролю НАБУ з проханням провести позачергове засідання.

6 лютого засідання відбулося, але завершилось малорезультативно. Присутніми були 8 з 15 членів РГК, попередньо було оголошено про дозвіл на онлайн-трансляцію засідання, втім на самому його початку виходити в ефір членам РГК керівництво НАБУ не дозволило. Один з присутніх на засіданні адвокатів все ж провів трансляцію, переглянути її можна тут: https://www.facebook.com/iurii.attorney/videos/2152185401777671/.

Постраждалий адвокат Денис Шкаровський розповів хронологію подій 25 січня, коли до нього застосували силу працівники Бюро:

— О 8:20 приблизно я прибув на місце проведення обшуку, мені одразу зачитали цю постанову, це є зафіксовано на відео НАБУ. Потім вже я почав знімати відео, коли після зачитання постанови з’явилася табличка на стільці (про місце проведення слідчих дій у коридорі — авт). Телефон відібрали близько 11:30, коли обшук уже завершився в будинку, а я перебував весь цей час у вхідному приміщенні, в коридорі з працівниками УСО. Тому відео вилучення телефону немає, але є відео з мого телефону і якщо буде надано дозвіл, я зможу його продемонструвати.

Керівництво НАБУ, в особі директора, керівника підрозділу детективів та представника  Управління внутрішнього контролю, на запрошення РГК з’явилось, Артем Ситник окреслив терміни винесення рішення — пообіцяв справитися за 5 днів.

— Там нема що розслідувати, — сказав директор НАБУ, і попросив представника УВК завершити службове розслідування упродовж 6 днів, запевнивши, що розслідування вдасться завершити до 15 лютого.

— Ми завжди адекватно реагуємо на порушення, вчинені нашими працівниками,  Є випадки, коли звільняли працівників, якщо справу було належно розслідувано, — наголосив Артем Ситник. — Відеозапис (з телефону Дениса Шкаровського — авт) буде повністю передано в Управління внутрішнього контролю — по процедурі і згідно закону. Члени дисциплінарної комісії матимуть доступ до усіх матеріалів.

Директор НАБУ зазначив, що дисциплінарна комісія дасть свої рекомендації, на основі яких він прийматиме рішення. Водночас, керівник правоохоронного органу натякнув, що занадто суворого вироку для детективів очікувати не варто:

— Якщо буде прийнято рішення про покарання, то на нього будуть також впливати пом’якшуючі обставини, — резюмував Артем Ситник. Він зазначив, що ці випадки мають несистемний характер, тож влаштування судилища без об’єктивних доказів ситуацію не виправить.

Детективи, які, відповідно до заяви Дениса Шкаровського порушили права адвоката, на засідання не прийшли.

— Детективи будуть приходити на засідання дисциплінарної комісії, а у такому форматі їх участь — недоцільна, — пояснив Артем Ситник.

Член РГК НАБУ адвокат Злата Симоненко таку позицію розкритикувала:

— Ви є нетиповою організацією, і очікування від вашої структури є доволі високими. Ми хочемо почути позицію детективів, дізнатися, що спонукало їх до таких дій.

Окремі члени РГК просили дозволу на перегляд відео з телефону Дениса Шкаровського, чи хоча б його початку, однак дозволили зробити лише по завершенню розслідування.

На підтримку адвоката Дениса Шкаровського, окрім його власного адвоката Євгена Грушовця, прийшли представники Комітету захисту адвокатів НААУ. Вони зазначили, що досі не було оприлюднено офіційної позиції Бюро. Також адвокат Віталій Наум зазначив, що адвокати нині практично незахищені:

— Вони не злочинці, не тітушки, вони просто виконують свою роботу. Якщо під час слідчих дій може трапитися все, що завгодно, то можливо ми будемо казати адвокатам приходити на роботу в бронежилетах?

Член РГК і Дисциплінарної комісії Тетяна Козаченко додала:

— Права адвоката — це не його особисті права. Згідно Конституції України, адвокат — це єдиний інститут збереження і дотримання прав людей. І під час цього засідання ми як мінімум можемо дізнатися від Дениса Шкаровського відповіді на деякі питання, які прояснять ситуацію.

Денис Шкаровський відповів на усі запитання членів РГК та після засідання залишився в НАБУ щоб дати пояснення органам внутрішнього контролю.

— В тому обшуку, який проводився, не було жодного сенсу створювати цю ситуацію. Це був рядовий обшук, який проводився у звичайного свідка у справі, який не є підозрюваним — звичайна слідча дія, — пояснив адвокат. — Заходи примусу, які були застосовані спочатку — заздалегідь підготовані постанови, і плани дій абсолютно не відповідали тому, що відбувалось насправді. Зараз йде мова про одного детектива, який вчиняв найбільш кричущі дії, але порушників було чотири — двоє детективів і двоє співробітників НАБУ. Застосовуючи фізичне насильство, вони також вчинили дисциплінарне правопорушення. Неможливо покарати одного і залишити невинуватими інших трьох осіб. Тому я б хотів, щоб службове розслідування проводилося не стосовно одно фігуранта, а стосовно всіх, хто брав участь у цій справі.

Представник УВК НАБУ прокоментував хід службового розслідування і запевнив, що воно буде проведено об’єктивно і неупереджено. Втім, щодо термінів не був таким оптимістичним, як Артем Ситник.

— Враховуючи специфіку роботи Управління спецоперацій, це може відбутися і не настільки швидко (до 15 лютого — авт).

У підсумку засідання, Рада громадського контролю проголосувала за те, щоб повторно звернутися до УВК НАБУ з проханням оперативно провести розслідування. Також вирішили звернутися до НАБУ з проханням провести роз’яснювальну роботу серед детективів, які проводять обшуки, та представників УСО.

Наступного разу РГК збереться з цього питання після того, як Дисциплінарна комісія зробить висновки і винесе рекомендації з приводу цієї ситуації. На наступному засіданні планують вислухати обидві сторони конфлікту. Провести його мають встигнути до того, як директор НАБУ прийме остаточне рішення щодо покарання чи непокарання детективів.