VII Судовий форум: результати впровадження судової реформи

2018-11-16

КИЇВ - 16 листопада 2018 року.  Пройшов другий день наймасштабнішого заходу юридичної спільноти України — VIІ Судового форуму.

Асоціація правників України разом із співорганізаторами Проектом Ради Європи «Підтримка виконання Україною рішень Європейського суду з прав людини» та Проектом Ради Європи «Підтримка впровадження судової реформи в України» висловлює подяку за сприяння в організації форуму генеральному партнеру заходу LCF Law Group, партнерам: VB PARTNERS, Esquires, юридичній компанії ВОЛХВ, GENTLS Law Firm, Moris Group, «Соколовський і партнери», партнерам сесії: AEQUO, AVELLUM та партнеру фуршету Redcliffe Partners.

Другий день форуму вітальними словами відкрили Андрій Стельмащук, Президент Асоціації правників України, Мортен Енберг, Голова Офісу Ради Європи в Україні та Анна Огренчук, член Ради з питань судової реформи при Президентові України, голова Комітету АПУ з процесуального права, керуючий партнер Юридичної групи LCF.

Зі спеціальною доповіддю «Правосуддя: нова система координат» виступив Олексій Філатов, заступник Глави Адміністрації Президента України, Координатор Ради з питань судової реформи при Президентові України. Пан Олексій розглянув найважливіші частини побудови нового судочинства.

«Є три опорних пункти, на яких тримається будівля нового правосуддя. Першою та найголовнішою є Верховний суд. Реалії сьогодення демонструють, що якість роботи нового складу Верховного Суду значно покращилася. Друга опора  — конституційний та законодавчий баланс тримається на 2-х основних цінностях: незалежності і відповідальності. Єдина система правосуддя: суд-адвокатура-прокуратура — третя опора незавершеної правової будівлі. Це, так зване тріо, має функціонувати на однакових засадах та мати спільну мету. Ключем до цього слугує об'єднання правників з цих трьох сфер у межах єдиної правничої професії», — зауважив Олексій Філатов.

Герхард Райснер, суддя окружного суду Флорідсдорф (Австрія), член Консультативної ради європейських суддів, міжнародний експерт Ради Європи, Лорена Бахмайєр-Вінтер, професор права Університету Комплутенсе в Мадриді (Іспанія), міжнародний експерт Ради Європи та Діана Ковачева, доктор міжнародного права та міжнародних відносин, міжнародний експерт Ради Європи — втрьох оприлюднили експертні висновки щодо судової реформи в Україні у контексті стандартів та рекомендацій Ради Європи.

«Коли мова йде про законодавство, то громадянське суспільство повинно брати участь у побудові нової правової держави, але тільки за умов прозорого та об'єктивного судження», — закликав Герхард Райснер.

Зазирнути у майбутнє судової реформи України намагалися під час панельної дискусії на чолі із модератором Анною Огренчук.

Сергій Козьяков, голова Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, член Ради з питань судової реформи при Президентові України, розповів про нові вищі спеціалізовані суди: Вищий антикорупційний суд та Вищий суд з питань інтелектуальної власності. Також висвітлив підсумки першої хвилі кваліфікаційного оцінювання суддів та другого конкурсу набору суддів до Верховного Суду. Валентина Данішевська, голова Верховного Суду,  презентувала перші підсумки роботи Верховного Суду. Пані Валентина оприлюднила кількість надходження справ/матеріалів до Верховного Суду станом на 9 листопада 2018 року та їхнє відсоткове співвідношення, що перебувають у провадженні Верховного Суду. Ігор Бенедисюк, голова Вищої ради правосуддя, член Ради з питань судової реформи при Президентові України, член Конституційної комісії, розказав про повноваження Вищої ради правосуддя та особливості процесу створення та початку роботи нових окружних судів. У свою чергу, Василь Лемак, суддя Конституційного Суду України, порушив тему конституційних скарг.

Тема першої сесії дала змогу розібратися у темі взаємодії Великої Палати та Касаційних судів у складі Верховного Суду. Модерували її Довидас Віткаускас, керівник Проекту ЄС «ПРАВО-Justice» та Тетяна Лисовець, старший партнер АК «Соколовський і Партнери».

«Велика палата, що об'єднує юрисдикції, вирішує спори та розглядає найбільш масштабні проблеми, на сьогодні, перенавантажена. Сподіваємося, що Велика Палата буде використовувати своє право повернення деяких справ до Касаційного суду», —  зауважив Богдан Львов, заступник Голови Верховного Суду, голова Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду .

Виступ Всеволода Князєва, секретаря Великої Палати Верховного Суду, був продовженням доповіді пана Богдана, а саме тема «Розвантаження Великої Палати: напрямки вдосконалення законодавства». Алла Лесько, суддя Касаційного цивільного суду у складі Верховного Суду, розглянула перший досвід розгляду зразкових справ та перспективи запровадження процедури в інших юрисдикціях. Віталій Уркевич, суддя Великої Палати Верховного Суду, говорив про повноваження Великої Палати ВС, підстави для передачі справ на розгляд Великої Палати, порядок передачі справ та відступлення від висновку щодо застосування норми права. Зокрема, Андрій Савчук, партнер Moris Group, керівник практики вирішення спорів, розглянув тему «Довіра до Верховного Суду: quo vadis?» та оприлюдниврезультати опитування, яке проводив комітет АПУ.

«Наше суспільство звикло роками не довіряти суду і змінити цей тренд непросто. У цій ситуації без допомоги правників та ЗМІ не обійтися.  Довіра не з'являється швидко після того, як була втрачена», — наголосив Андрій Савчук.

«Довіра до суду в Україні за останній час значно зросла з 5% до 16%. Ми працювали, працюємо та будемо працювати над цим питанням», — запевнив Олег Ткачук, суддя Великої Палати Верховного Суду.

Після обідньої перерви у рамках другої сесії відбулося 3 паралельні панельні дискусії.

Під час сесії 2.1. порушили тему актуальних позицій Верховного Суду, а саме цивільні та господарські справи. Модерували цю сесію Юрій Чумак, суддя Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду та Олександр Шкелебей, керуючий партнер Esquires.

Василь Крат, суддя Касаційного цивільного суду у складі Верховного Суду, доповідав на тему заборони суперечливої поведінки: новий підхід до розгляду спорів про визнання договорів недійсними. Олександр Крижний, суддя Господарського суду Дніпропетровської області, розповів про проблемні питання розмежування юрисдикцій. Амінат Сулейманова, співкеруючий партнер AVELLUM та Андрій Фортуненко, юрист AVELLUM, адвокат, за тему своїх виступів взяли банківські спори. Також зачепили питання нових підходів до нарахування процентів за користування кредитними коштами. Олег Громовий, керуючий партнер GENTLS, порушив тему оскарження учасником правочинів товариства.

«Актуальні позиції Верховного Суду: адміністративна юрисдикція» — ключова тема обговорення сесії 2.2. Модерували цю частину форуму Ганна Лебедєва, суддя Миколаївського окружного адміністративного суду та Андрій Гаврилюк, заступник директора юридичного департаменту FOZZY GROUP.

Євгеній Журавський, старший консультант PwC Україна, розповів про кримінальне провадження щодо контрагента та доведення реальності операції. Зокрема, Сергій Гришко, партнер Redcliffe Partners, у свою чергу,  розглянув питання щодо права на звернення до суду, як тесту на зрілість судової системи. Ілля Черногоренко, генеральний директор Директорату правової політики у сфері судоустрою, судочинства та суміжних правових інститутів Міністерства юстиції України, порушив тему примусового виконання рішень проти держави, його сучасні тенденції та плани на майбутнє та презентував роботу нового Директорату правової політики. 

Сесію 2.3 модерували  Ольга Просянюк, керуючий партнер АО AVER LEX та Наталія Дмитрук, суддя Голосіївського районного суду міста Києва, під час якої обговорили тему актуальних позицій Верховного Суду, а саме захисту інтересів у кримінальних справах.

Денис Бугай, Президент Асоціації правників України (2013-2017), партнер VB PARTNERS, адвокат порушив тему тактики захисту у справах з міжнародним елементом, дав пораду щодо не допускання екстрадиції.

« Я виділив 7 основних порад адвокату в екстрадиційних справах:

Матеріали авторитетних ЗМІ;

Звіти та висновки правозахисних організацій/правозахисників;

Публічні заяви державних службовців та звіти органів державної влади;

Дискредитація слідства та обвинувачення;

Ілюстрація умов тримання СІЗО та рівня медичного забезпечення;

Аналогічні кейси відмови у видачі, де зафіксовано порушення прав людини;

«Ліквідація» підстав для екстрадиції.

Доречі, дуже цікаво працювати в іноземних судах, там наша мета зводиться до того, аби підтримати адвоката якісною доказовою базою і це працює», — зауважив Денис Бугай.

Антон Янчук, голова Національного агентства з розшуку та повернення активів,  розповів про виявлення, розшук та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів, їхні  особливості та перші підсумки діяльності АРМА. Євген Грушовець, партнер Ario Law Firm, адвокат за тему свого виступу обрав «Захист клієнтів у кримінальних справах: особливості підготовки стратегії».

Після паралельних сесій пройшла спеціальна доповідь,яку модерувала Тетяна Ігнатенко, радник Юридичної групи LCF. Спікери Наталія Богацька, голова Асоціації суддів господарських судів України, суддя Південно-західного апеляційного господарського суду  та Галина Діброва, голова комітету Ради суддів України, суддя Одеського апеляційного господарського суду обговорили  проблемні питання застосування нових процесуальних норм: погляд суддівської спільноти.

Завершився форум третьою сесією, тема якої «Україна на міжнародній судовій арені: підсумки та рекомендації майбутніх дій». Модерував її Артем Стоянов, старший партнер Юридичної групи LCF.

Родріго Монардес, радник Постійного представництва Чилі в Організації економічного співробітництва та розвитку, розповів про актуальні тенденції у вирішенні інвестиційних спорів за участі держави та практику у сфері інвестиційних договорів. Іван Ліщина, заступник Міністра юстиції України - Уповноважений у справах Європейського суду з прав людини, порушив тему  Міждержавних заяв «Україна проти Росії» до ЄСПЛ. Зокрема, Дмитро Третьяков, голова відділу фільтраційної секції Секретаріату Європейського суду з прав людини, несудовий доповідач по Україні, обговорив основні категорії справ проти України, які знаходяться на розгляді Європейського суду з прав людини. Павло Бєлоусов, радник AEQUO, керівник практик міжнародного арбітражу та транскордонних судових процесів, порушив тему Міжнародних інвестиційних спорів проти України.

Другий та водночас фінальний день VII Судового форуму видався неабияким насиченим. Висновок форуму -  судова система нашої держави повинна удосконалюватися. Безперечно, майбутнє за інноваціями, але іноземні експерти вірно наголосили на тому, що спочатку потрібно попрацювати над судовою реформою в цілому. Тільки після цього, можна впроваджувати зміни щодо цифрових технологій.

Окрему подяку висловлюємо оргкомітету VII Судового форуму та Анні Огренчук, програмному координатору, які взяли на себе частину організаційних питань.

Також дякуємо всім учасникам форуму, без яких він би не відбувся. Адже все, що робимо ми, співорганізатори, генеральні партнери, партнери, то все заради вас, заради вашої обізнаності у правничому світі. Залишайтеся з нами, адже далі — більше!

Більше фото ви зможете знайти на офіційній сторінці АПУ в Facebook.
НАГАДАТИ ПАРОЛЬ