Новини

Відкрите звернення АПУ щодо забезпечення адвокатської таємниці

2018-10-30

КИЇВ - 30 жовтня 2018 року. Асоціація правників України, як провідна правнича спільнота, метою якої є впровадження принципу верховенства права, вкотре наголошує на неприпустимості порушення правоохоронними органами адвокатської таємниці та гарантій адвокатської діяльності.

Як нам стало відомо, 18 жовтня 2018 року слідчими Генеральної прокуратури України спільно зі співробітниками ДФС було проведено обшук в Адвокатському об’єднанні «АССИРІЯ»(м. Дніпро).

Санкціонування обшуку та його проведення, на нашу думку, супроводжувалось прямими порушеннями вимог ст. 22, п. 4 ч. 1 ст. 23 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» та ст. 161 КПК України. Згідно з цими нормами щодо конфіденційності відносин адвоката з клієнтом, заборонено доступ та здійснення огляду документів, пов’язаних зі здійсненням адвокатської діяльності, листування та інших форм обміну інформацією між ними.

Однак, правоохоронці проігнорували вказані норми і протягом 10 годин обшуку протиправно проводили огляд комп’ютерів, адвокатських досьє, документів, які пов’язані зі здійсненням адвокатської діяльності та становлять адвокатську таємницю.

Крім того, слідчим суддею не здійснено своєї основної функції - контролю за дотриманням прав та інтересів осіб. На нашу думку, ухвала не містить жодного обґрунтування необхідності проведення обшуку в Адвокатському об’єднані, зв’язку між кримінальним правопорушенням та адвокатами, неможливості отримати документи іншим чином без обшуку всього об’єднання та доступу до адвокатських досьє. Варто зазначити, що слідчим суддею не вказано прізвищ адвокатів, щодо яких дозволяється проведення слідчої дії.

З метою недопущення вказаних порушень Асоціація правників України наголошує на необхідності більш ретельної оцінки прокурорами, в тому числі і Генеральної прокуратури України, а також слідчими суддями підстав проведення обшуків в адвокатів та дотримання при цьому гарантій адвокатської діяльності.

Асоціація вимагає від Генерального прокурора України провести перевірку законності дій правоохоронців під час обшуку, і притягнути до відповідальності осіб, які зухвало порушили гарантії адвокатської діяльності та адвокатську таємницю.

Закликаємо Генеральну прокуратуру України, інші правоохоронні органи та слідчих суддів забезпечувати неухильне дотримання гарантій адвокатської діяльності.