Новини

АПУ закликає депутатів не допускати створення в державі «квазінотаріату»

2018-10-03

КИЇВ — 03 жовтня 2018 року. АПУ закликає депутатів не вносити зміни до низки законів, передбачені проектом № 9140, оскільки проект не вирішує питання захисту економічних та спадкових прав сільського населення.

Текст Відкритого звернення АПУ:

Асоціація правників України як провідна професійна правнича спільнота, метою якої є впровадження принципу верховенства права, висловлює своє занепокоєння щодо проекту Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо створення передумов для захисту економічних та спадкових прав громадян в сільській місцевості» (реєстр. № 9140 від 01.10.2018).

Проектом пропонується розширити коло суб’єктів, які будуть вчиняти нотаріальні дії та здійснювати державну реєстрацію прав на майно та бізнес. З цією метою законопроектом вводиться уповноважена особа органу юстиції, яка призначається і звільняється з посади головним територіальним управлінням юстиції за погодженням з Міністерством юстиції.

Як зазначено у пояснювальній записці до вказаного законопроекту, необхідність його прийняття зумовлена тим, що громадяни, які проживають у сільській місцевості, та інші соціально незахищені верстви населення не можуть реалізувати свої економічні права, зокрема право власності, оренди землі тощо, оскільки не в змозі користуватися своїми пільгами та оплачувати послуги приватних нотаріусів.

Асоціація правників України звертає увагу на те, що в Україні вже склалася передбачена законодавством система органів і посадових осіб, на які покладено обов’язок вчиняти нотаріальні дії.

Зокрема, статтею 1 Закону України «Про нотаріат» закріплено, що вчинення нотаріальних дій в Україні покладається не тільки на приватних, але й на державних нотаріусів, які працюють у державних нотаріальних конторах, державних нотаріальних архівах (державні нотаріуси).

Крім того, у населених пунктах, де немає нотаріусів, нотаріальні дії, передбачені статтею 37 вказаного Закону, вчиняються уповноваженими на це посадовими особами органів місцевого самоврядування.

Таким чином, на даний час питання доступності населення до нотаріальних послуг вирішено і не потребує розширення кола суб’єктів, уповноважених на вчинення нотаріальних дій. Крім того, соціально незахищені верстви населення, незалежно від місця їх проживання (в місті чи в селі), мають достатній вибір, куди звернутися за вчиненням нотаріальної дії: до державного нотаріуса чи уповноваженої особи місцевого самоврядування та скористатися своїми пільгами.

У разі прийняття законопроекту № 9140 Асоціація правників України вбачає реальну загрозу створення в державі повноцінного «квазінотаріату» в особі уповноважених осіб органів юстиції.

Замість належного правового регулювання, на яке має бути спрямована будь-яка норма права, прийняття цього законопроекту призведе до негативного правового ефекту зі значною кількістю правових ризиків.

Крім цього, наділення уповноважених осіб органів юстиції повноваженнями щодо вчинення реєстраційних дій несе додаткові ризики посилення рейдерства. Замість унормування кола суб’єктів, які наділені повноваженнями у сфері державної реєстрації, законопроектом пропонується його доповнити новим суб’єктом, який не несе достатньої відповідальності за законність вчинення реєстраційних дій.

Асоціація правників України звертається до Верховної Ради України та, зокрема, Комітету Верховної Ради України з питань економічної політики із закликом не допустити прийняття проекту Закону «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо створення передумов для захисту економічних та спадкових прав громадян в сільській місцевості» (реєстр. № 9140 від 01.10.2018) як такого, що не вирішить питання захисту економічних та спадкових прав сільського населення.