Закон про адвокатуру. Дискусія триває...

РІВНЕ — 16 лютого 2018 року. Асоціація правників України провела відкриту дискусію з метою обговорення змін до Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність». Ключові питання, винесені на обговорення: посилення прав та гарантій адвокатів і адвокатське самоврядування.

З вітальним словом до гостей звернулась Алла Філатова, голова Відділення Асоціації правників України в Рівненській області, голова громадської організації «СПУ «Захід — Партнер», керівник АБ «Філатової Алли Валеріївни «Захід — Партнер», адвокат.

Основну дискусію вели Денис Бугай, адвокат, партнер VB PARTNERS, Президент Асоціації правників України (2013 — 2017 рр.), та Сергій Удовиченко, голова Ради адвокатів Рівненської області, адвокат, партнер АО «Удовиченко і партнери».

Нещодавно робоча група Ради з питань судової реформи завершила роботу над проектом змін до Закону про адвокатуру та передала їх на розгляд Парламенту. Серед професійних прав та гарантій адвокатської діяльності, котрі пропонується закріпити Законом, експерти назвали підсилення прав адвокатів, яке полягає у збиранні доказів будь-якими не забороненими засобами; фіксуванні процесуальних дій будь-якими не забороненими засобами без отримання додаткових дозволів; ідентифікованому доступі до всіх державних реєстрів, зокрема до ЄРДР, та автоматизованої системи документообігу суду; безперешкодному доступі до клієнта та проведенні з ним конфіденційних зустрічей у будь-який час та у будь-якому місці; праві брати участь у будь-яких слідчих або процесуальних діях, у яких має право брати участь клієнт.

Окремої уваги заслуговує ідея підсилення адвокатського запиту, що передбачатиме отримання будь-якої інформації, окрім таємної та ДСК; інформації, що порушуватиме права третіх осіб на захист персональних даних або на охорону інтелектуальної власності та інформації про особисте життя фізичної особи. За порушення цих прав буде встановлена адміністративна відповідальність, в тому числі для працівників правоохоронних органів.

Для посилення гарантій адвокатської діяльності пропонується встановити, що проведення будь-яких заходів забезпечення кримінального провадження, ОРЗ чи слідчих дій щодо адвоката можливе лише на підставі рішення апеляційного суду, за клопотанням прокурора області і вище виключно у зв’язку із кримінальними правопорушеннями, у вчиненні яких підозрюється адвокат.

Крім іншого, зміни до Закону забороняють збирати інформацію про спілкування між адвокатом і клієнтом та зобов’язують автоматично знищувати її у разі випадкової фіксації.

Але найцікавіша дискусія відбувається навколо запропонованих змін до Закону, що стосуються адвокатського самоврядування. Так, пропонується забезпечити ротацію у системі органів самоврядування шляхом обмеження перебування на керівних посадах не більше двох строків по 3 роки та запровадження таємного та рейтингового голосування. При цьому зміни торкнуться порядку скликання та проведення з’їзду адвокатів України, конференцій адвокатів регіонів та питань фінансування діяльності органів адвокатського самоврядування.

З’їзд затверджуватиме розмір щорічного внеску, який треба буде сплатити одним платежем на рахунок РАР не пізніше 01 березня. При цьому встановлення інших платежів буде заборонено. Внески будуть розподілятися у пропорції 70% на 30%, але з’їзд зможе їх змінити.

Що цікаво, пропонується публікувати детальну річну фінансову звітність на веб-сайті НААУ та на сайті відповідної ради адвокатів регіону, а достовірність річної фінансової звітності національних органів буде підтверджуватися незалежним аудитором, якого визначатиме ВРКА.

Зміни до Закону про адвокатуру на всіх стадіях підготовки викликали бурхливу дискусію в адвокатській спільноті. Найбільше випробування чекатиме проект у Верховній Раді. Тож ми спостерігатимемо та інформуватимемо вас про його долю.

У вас є цікава ідея заходу?