Новини

Арбітраж як інструмент: експертне обговорення в Хмельницькому

2017-12-08

ХМЕЛЬНИЦЬКИЙ — 08 грудня 2017 року. Відділення АПУ в Хмельницькій області спільно з Міжнародним комерційним арбітражним судом при ТПП України та Хмельницькою торгово-промисловою палатою провели круглий стіл, присвячений питанням ефективної підготовки і супроводу зовнішньоекономічних контрактів та застосуванню арбітражних застережень у практиці розгляду і вирішення спорів за такими контрактами, а також застосування третейських процедур при вирішенні спорів.

Спікерами круглого столу стали відомі фахівці-практики у сфері вирішення спорів у зовнішньоекономічній діяльності: Ольга Костишина, радник Голови Міжнародного комерційного арбітражного суду при Торгово-промисловій палаті України, Дар’яна Денисова, заступник Голови Морської арбітражної комісії при Торгово-промисловій палаті України, Тарас Шепель, Голова Третейської палати України, член Громадської ради доброчесності, та Володимир Нагнибіда, голова Відділення Асоціації правників України у Хмельницькій області, арбітр МКАС при ТПП України.

Варто зазначити, що подібні круглі столи уже стали традиційними для регіону, адже цьогоріч він проводився втретє. У своєму виступі організатори круглого столу Володимир Нагнибіда та Наталія Бєлякова зауважили потребу регіону у продовженні роботи подібних заходів та необхідності розширення його формату як регіонального форуму, адже потенціал регіону у цій сфері досить значний з огляду на те, що тут сконцентровано більше 200 підприємств, що провадять зовнішньоекономічну діяльність.

У ході роботи круглого столу було обговорено низку питань, які стосуються практики підготовки та укладення зовнішньоекономічних контрактів, вирішення спорів із застосуванням арбітражного порядку вирішення спорів у світлі розширення торгівлі з ЄС, країнами Азії та новелами у законодавстві 2018 року.

Зокрема, під час роботи першої сесії круглого столу обговорювалися питання сучасних моделей організації зовнішньоекономічної діяльності та стандартів підготовки зовнішньоекономічних контрактів. Тут порушувались такі питання, як: умови контрактів, мова контракту, баланс інтересів сторін, застосування валютних та арбітражних застережень. Окремо обговорювалися питання здійснення розрахунків та застосування базових умов поставок товарів.

Жваве обговорення викликало питання про виконання угод, встановлення моменту їх виконання, а також питання визначення умов контрактів про надання послуг у вигляді розробки та передачі програмного забезпечення.

Роботу другої сесії, яка стосувалася застосування третейських та арбітражних застережень, було поділено на дві частини. В межах першої обговорювалися питання реформи системи третейських судів та третейського судочинства, довіри до нього, а також практики застосування третейського застереження при вирішенні «внутрішніх» спорів.

Друга частина сесії стосувалася вирішення міжнародних комерційних спорів. Під час обговорення було розкрито питання переваг арбітражу як альтернативи державним судам, зокрема, звернули увагу на питання застосування нових скорочених процедур розгляду і вирішення спорів у МКАС при ТПП України за новим регламентом 2018 року; обговорили проблеми вимог сучасного бізнесу до арбітражу та їх очікування;
детально розглянули новели удосконаленої процедури вирішення спорів у світлі положень нового регламенту МКАС при ТПП України 2018 року. Окремо звернули увагу на застосування механізму скорочення інстанцій уповноважених розглядати і вирішувати питання контролю та сприяння міжнародному комерційному арбітражу.

Також значна увага була приділена законодавчим змінам у процесуальному механізмі підтримки арбітражу, зокрема, застосуванню забезпечувальних заходів у арбітражі та зустрічного забезпечення, процедури забезпечення повторного звернення до міжнародного комерційного арбітражу; обговорено питання компетенції суду щодо стягнення грошових коштів у валюті арбітражного рішення та визначення відсотків та/або пені, які підлягають сплаті до моменту виконання рішення міжнародного комерційного арбітражу, остаточна сума яких розраховуватиметься за правилами, визначеними у рішенні суду тощо.

За підсумками роботи круглого столу усі учасники визнали актуальність заходу та висловили побажання щодо продовження його роботи у наступному році.