Інноваційні зміни: якою буде нова прокуратура країни?

КИЇВ 5 березня 2015 року. Асоціація правників України (АПУ) спільно з Генеральною прокуратурою України (ГПУ) провели безпрецедентний захід — круглий стіл під назвою: «Реформа правоохоронних органів: стратегії та інновації».

У зустрічі з членами АПУ взяли участь Давід Сакварелідзе, заступник Генерального прокурора України, Гіоргі Вашадзе, член Парламенту Грузії, заступник міністра юстиції Грузії (2010 — 2012), Зураб Адеішвілі, міжнародний експерт, міністр юстиції/Генеральний прокурор Грузії (2004 — 2012), Давид Кізіріа, експерт Фонду «Інновацій та Розвитку», та Ірина Данько, радник Адміністрації Президента України. Модерував дискусію Сергій Гребенюк, голова Відділення АПУ у м. Києві, радник ЮБ «Єгоров, Пугінскій, Афанасьєв і партнери» Україна.

Власне, правники, які відвідали захід, стали першими, хто почув основні підходи до реформування органів прокуратури України ще до офіційної їх презентації.  

«Якщо у них вийде хоча б 10% від озвученого, то можна сміливо ставити пам’ятник», — так емоційно прокоментував почуте Євген Солодко, голова Комітету АПУ з кримінального та кримінально-процесуального права, керуючий партнер АО «Солодко і партнери».

І справді, презентація Давіда Сакварелідзе, заступника Генерального прокурора України, вражала. Серед проблем, з якими доведеться боротися, автори реформи визначили такі: зайві/рудиментарні функції; дублювання та неефективність менеджмент-системи; роздута бюрократія, ускладнені процедури та застарілі й неефективні методи розслідування; неефективна система мотивації, повна відсутність системи мотивації та низка інших.

Що пропонується? Нові методи та сучасні інструменти розслідування; конкурсний підбір кадрів та їх належна мотивація; впровадження сучасних механізмів взаємодії з громадськістю. Організаційному розвитку приділено чимало уваги: передбачається «звільнити» прокуратуру від зайвих функцій, ввести сучасні системи автоматизації та бізнес-процеси, дебюрократизувати та удосконалити процедури, а також ввести сучасні системи автоматизації. Особлива роль буде відведена громадськості: так званий фронт-офіс включатиме майданчик для дискусії, сучасну громадську приймальню, кімнати для зустрічей та місце координації свідків і потерпілих. Йшла мова також і про ребрендинг та он-лайн присутність.

Адвокати мали нагоду висловити і свої побажання. «Необхідно для початку зробити одну річ: змусити будь-якого працівника прокуратури хоча б відповідати адвокату вмотивовано, а не надавати стандартні «відписки». Я викладаю певні доводи, як професіонал професіоналу, і хочу отримати належну відповідь. Навіть якщо це буде відмова, я поважатиму таке рішення», — зазначив адвокат Ігор Фомін, керуючий партнер АО «Українська правнича група».

Координатор Секції адвокатів АПУ Віталій Сердюк, партнер АО AVER LEX, вказав на проблеми у реагуванні на адвокатський запит та дотриманні професійних прав адвокатів, а Євген Солодко поскаржився на ігнорування законодавства про адвокатуру в цілому.

Перша відкрита розмова провідних адвокатів країни, представників Генеральної прокуратури України та міжнародних експертів поклала початок новій багатообіцяючій співпраці. Так, Асоціація правників України найближчим часом проведе опитування адвокатів та систематизує всі пропозиції і зауваження щодо роботи органів прокуратури. Отриманий звіт буде використаний у процесі створення прокуратури нового формату, про що запевнили представники ГПУ та міжнародні експерти.       

«Зустріч виправдала сподівання. Генеральна прокуратура України вперше відкрила двері для широкої дискусії, всі колеги мали нагоду висловити свою думку. У нас була не абстрактна розмова, а предметний діалог та конкретні пропозиції. Від нас чекають ідентифікацію проблем, які існують в системі правоохоронних органів — і ми однозначно проведемо цю роботу та внесемо наше бачення врегулювання проблемних питань», — підсумував результати зустрічі Сергій Гребенюк.

Цей круглий стіл став вже другим із серії заходів АПУ, присвячених реформуванню правоохоронної системи країни. Слідкуйте за нашими анонсами на сайті АПУ та долучайтеся до роботи!

ФОТОЗВІТ

Новини комітету

Юридична допомога