Кандидат на посаду Президента АПУ
Андрій Вишневський
Член Правління АПУ і Transparency International Ukraine, адвокат
БІОГРАФІЯ
Андрій Вишневський – адвокат, експерт у сфері реформи державної служби та органів юстиції з 13-річним досвідом роботи на керівних посадах у центральних органах виконавчої влади України. З 2017 року – національний консультант Ради Європи, ОБСЄ та ООН та громадський діяч, член правління Асоціації правників України та Transparency International Ukraine, виконавчий директор ГО “Адвокат майбутнього”.
Народився у Харкові 13 грудня 1977 року, закінчив з відзнакою Харківський державний університет за спеціальністю “Біологія” (1999) та Київський університет права за спеціальністю “Правознавство” (2005). Стипендіат Центрально-європейського університету (2002), випускник Української школи політичних студій (2017) та Аспен Інституту Київ (2017).
Протягом 2004–2017 років відповідав за розроблення, адвокацію та впровадження двох конституційних законів. Один з них – Закон України “Про державну службу” – був прийнятий Верховною Радою України 17.11.2011 за № 4050 та пізніше покладений в основу чинного Закону України “Про державну службу”. Інший – Закон України “Про безоплатну правову допомогу” – був повністю впроваджений під керівництвом А. Вишневського та двічі удосконалений за результатами аналізу практики правозастосування з його ініціативи (2014, 2016).
У 2004 році А. Вишневський ініціював перед Кабінетом Міністрів України утворення Центру сприяння інституційного розвитку державної служби, на який було покладено впровадження в Україні інструментів інституціональної розбудови Twinning, TAIEX та SIGMA, що використовуються для підтримки реформ державного управління у країнах-кандидатах на членство в ЄС та країнах, на які поширюється Європейська політика сусідства. Протягом 2005–2008 років був першим директором Адміністративного офісу програми Twinning та першою Національною контактною особою з питань TAIEX та SIGMA. Протягом цього періоду під керівництвом А. Вишневського було реалізовано 27 проектів Twinning та проведено 56 заходів TAIEX за участі 1157 державних службовців центральних органів виконавчої влади у сферах: свободи, юстиції та безпеки, внутрішнього ринку, транспорту, навколишнього середовища, енергетики, сільського господарства та безпеки харчових продуктів. Дві оцінки державного управління за шістьма базовими показниками SIGMA/ОЕСР (планування та координація державної політики, державна служба, зовнішній аудит, внутрішній фінансовий контроль, управління видатками державного бюджету, управління публічними закупівлями) були ініційовані та організовані А. Вишневським. За його ініціативи та його зусиллями Україна отримала у 2006 році статус постійного спостерігача у Комітеті державного управління ОЕСР. Ця робота стала суттєвим внеском у створення інституціональних передумов для ефективного провадження Угоди про асоціацію між Україною та ЄС.
У 2008 році з ініціативи та під керівництвом А. Вишневського було утворено Школу вищого корпусу державної служби – за кращими зразками аналогічних установ Канади, Великої Британії, Франції, Данії, Ірландії та Латвії, а у 2009 – вперше видано академічну “Історію державної служби в Україні” у 5-ти томах.
А. Вишневський є керівником авторського колективу двох практичних посібників “План дій нового міністра” та “План модернізації державного управління” (2010).
З 2011 по 2017 роки керував створенням та розвитком системи безоплатної правової допомоги, ініціювавши перед Кабінетом Міністрів України утворення Координаційного центру з надання правової допомоги та очоливши його. На момент призначення А. Вишневського на посаду заступника Міністра юстиції України у квітні 2017 року ця нова державна інституція являла собою організовану мережу установ на чолі з Координаційним центром з надання правової допомоги, що включала 120 регіональних та місцевих центрів з надання правової допомоги та 429 їх відокремлених підрозділів – бюро правової допомоги в усіх містах та районних центрах України. Штатна чисельність системи становила 3598 працівників, на контрактній основі працювало понад 5000 адвокатів. У Києві, Дніпрі, Львові, Одесі та Харкові було утворено міжрегіональні ресурсно-комунікаційні платформи. На сьогодні система щорічно надає безоплатну правову допомогу біля 1 млн. соціально незахищених людей.
А. Вишневський був членом експертної групи Управління ООН з наркотиків та злочинності, яка протягом 2014–2017 років розробила Модельний закон про безоплатну правову допомогу у системах кримінальної юстиції, представляв Україну на 13-му Конгресі ООН з попередження злочинності та кримінального правосуддя у місті Доха, Катар. Позиція, запропонована Украі?ною та відображена у фінальному тексті Дохінської деклараціі?, закликає держав-членів ООН “проводити перегляд та реформування політики у сфері безоплатноі? правовоі? допомоги з метою розширення доступу до безоплатноі? правовоі? допомоги у кримінальних провадженнях для малозабезпечених осіб, або коли цього вимагають інтереси правосуддя, у тому числі, коли це необхідно, шляхом розроблення національних планів у ціи? сфері та зміцнення потенціалу для надання і забезпечення доступу до ефективноі? безоплатноі? правовоі? допомоги у всіх категоріях справ та у всіх формах з урахуванням Принципів і керівних настанов ООН щодо доступу до правовоі? допомоги у системі кримінального правосуддя”. А. Вишневський також представляв історію успіху України на 2-й міжнародній конференції з доступу до безоплатної правової допомоги у системах кримінальної юстиції у Буенос-Айресі, Аргентина, 15–17 листопада 2016 року.
Після відставки з посади заступника Міністра юстиції у зв’язку з суттєвими світоглядними розбіжностями з Міністром у червні 2017 року займається експертною та громадською діяльністю.