New Leadership of the UBA Committees Elected for 2018-2019

2017-12-19

KYIV - December 19, 2017. The Board of the Ukrainian Bar Association approved the new leadership of the UBA Committees elected by respective committee members.

The election process lasted during November - December 2017. Any member of the relevant Committee had a possibility to take part in the rating vote and cast his/her vote for a favorite candidate. According to the vote, there are 61%  new committee leaders elected.

The newly elected leaders of the  UBA Committees

Committee

Committee Chair

1

Committee on Agrarian Law

 

Ivan Kasynyuk, Partner at AGA Partners Law Firm

2

Committee on Alternative Dispute Resolution

Iryna Nazarova, Managing Partner, ENGARDE

3

Committee on Banking, Finance and Insurance Law

Andriy Nikiforov, Council, Head of Banking and Finance Practice at the Kinstellar Kyiv office

4

Committee on Intellectual Property

Oleksandr Mamunya, Partner, Head of Dispute Resolution and Intellectual Property Practice, AEQUO

5

Committee on Competition Law

Oleksandr Voznyuk, Partner at Asters

6

Committee on Bankruptcy Law

Irina Serbin, Partner at Ario Law Firm

7

Committee on Constitutional Law, Administrative Law and Human Rights

Alyona Shulima, Senior Council at Kesariev Consulting, Honored Lawyer of Ukraine

8

Committee on Corporate Law and Stock Market

Anna Babych, Partner at Aequo law firm

9

Committee on Criminal and Criminal Procedure Law

Yevheniy Solodko, Senior Partner at Solodko & Partners

10

Committee on Medical Law

Maryna Slobodnychenko, Partner at Yurimex

11

Committee on International Law

Aminat Suleimanova, Managing Partner of AGA Partners

12

Committee on Real Estate and Construction

Serhiy Smirnov, Council at Sayenko Kharenko

13

Committee on Tax and Customs Law

Tetyana Lysovets, Senior Partner at Sokolovsky & Partners Law Firm

14

Committee on Energy, Oil and Gas

Tetyana Tarasyuk, Head of Legal at PJSC "Kyivoblenergo"

15

Committee on Mass Media and Advertising Law

Iryna Stroyko, Chief Legal Counsel of TV Studio "Studio 1+1", Director of Molodist Distribution Ltd.

16

Committee on Telecommunications, IT and the Internet

Ivanna Pogrebnyak, Head of Legal at AltexSoft

17

Committee on Natural Resources, Environmental and Environmental Law

Kateryna Soroka, Council at DLA Piper Ukraine

18

Committee on Procedural law

Anna Ogrenchuk, member of the Judicial Reform Council under the President of Ukraine, Managing Partner at LCF

19

Committee on Sports law

 

Yuriy Zapysotsky, Secretary General of the Football Federation of Ukraine

20

Committee on Transport Law

Oleg Bondar, Managing Partner at ECOVIS

21

Committee on Labor Law

Serhiy Silchenko, Partner, Head of Labor and Tax Practice at ILF

22

Committee on Pharmaceutical Law

Iryna Golovkova, Director of Legal Department in Ukraine and the CIS, Authorized Person on Corruption Prevention, Pharma Start LLC, of ​​the Asino Group of Companies (Switzerland)

23

Committee on Civil, Family and Heritage Rights

Iryna Moroz, partner of AGA Partners

The Ukrainian Bar Association wishes colleagues all the success and new achievements in the further development of the committees' activities.

Other news

RECOVER PASSWORD